REKLAMA

Prof. Bernacki: decyzja KRS w sprawie asesorów to otwarty konflikt z MS

  • Autor: PAP/MIW
  • 02 listopada 2017 17:51
Prof. Bernacki: decyzja KRS w sprawie asesorów to otwarty konflikt z MS Prof. Włodzimierz Bernacki (fot. www.sejm.gov.pl)

Sędziowie KRS, podejmując decyzję w sprawie asesorów, wstąpili na drogę otwartego konfliktu z MS. Ta decyzja popycha nas ku przyspieszeniu prac legislacyjnych nad projektami ustaw o KRS i SN - powiedział poseł PiS i politolog prof. Włodzimierz Bernacki.

• W opinii prof. Bernackiego decyzja KRS miała "charakter polityczny, dodatkowo podszyty wielkimi, prywatnymi ambicjami sędziów KRS chroniących interes wąskiej grupy sędziów".

• Decyzja KRS popycha nas ku przyspieszeniu prac legislacyjnych nad projektami ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym - ocenia prof. Biernacki.

• Podkreśla zarazem, iż Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury jest organem całkowicie apolitycznym, zaś jej absolwenci reprezentują najwyższy poziom jeśli chodzi o wiedzę prawniczą.

W poniedziałek (30.10) rzecznik KRS Waldemar Żurek poinformował, że Rada postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości.

- Wobec wszystkich 265 kandydatów wyrażono skuteczny sprzeciw - zaznaczył. Dodał, że jest to spowodowane niespełnianiem kryteriów ustawowych. Chodzi o absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, którzy pod koniec września br. odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości. Zgodnie z uchwaloną 11 maja br. nowelą kilku ustaw minister sprawiedliwości dokonuje mianowania na stanowisko asesora na czas nieokreślony. KRS ma natomiast prawo do sprzeciwu wobec powierzenia asesorowi obowiązków sędziego. We wtorek KRS uzasadniła decyzję brakami formalnymi, m.in. brakiem zaświadczeń lekarskich i psychologicznych.

Zdaniem posła PiS prof. Włodzimierza Bernackiego "sędziowie KRS, podejmując taką decyzję, wstąpili na drogę otwartego konfliktu z ministerstwem sprawiedliwości".

- Ich decyzja popycha nas ku przyspieszeniu prac legislacyjnych nad projektami ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym - dodał.

- Jeśli ktoś jeszcze do tej pory wahał się, czy zmiany w KRS powinny się dokonać, to teraz takich wątpliwości już nie powinien mieć, tym bardziej, że rzeczywiście argumenty, które zostały przedstawione przez rzecznika KRS sędziego Waldemara Żurka nijak się mają do obowiązującego porządku prawego - zaznaczył poseł.

W opinii prof. Bernackiego decyzja KRS miała "charakter polityczny, dodatkowo podszyty wielkimi, prywatnymi ambicjami sędziów KRS chroniących interes wąskiej grupy sędziów".

Jak zauważył politolog, "Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury działająca w Krakowie jest organem całkowicie apolitycznym. Absolwenci tej szkoły reprezentują najwyższy poziom jeśli chodzi o wiedzę prawniczą. Aby znaleźć się w tej szkole, wszyscy kandydaci musieli wykazać się dużymi umiejętnościami".

- Jako pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego mam świadomość, że wśród kadry KSSiP w dużej mierze są profesorowie Wydziału Prawa i Administracji UJ, dlatego tym bardziej z zażenowaniem spoglądam na decyzję KRS podważającą profesjonalizm absolwentów tej szkoły - dodał prof. Bernacki.

Zaznaczył on ponadto, że skuteczne zablokowanie kandydatur na asesorów sądowych jest czymś "wyjątkowym".

- Nie mówimy tu o odrzuceniu kilku czy kilkunastu wniosków, ale o 265 wnioskach.

- Osoby, które miały dostać nominację asesorską przez jej brak znalazły się praktycznie bez środków do życia, a trzeba zaznaczyć, że wcześniej część z nich pełniła już funkcje w strukturach sądu - zauważył i dodał, że "jest to naprawdę niesamowite marnotrawstwo potencjału ludzkiego".

- Mam na myśli tych 265 najlepszych w kolejnych rocznikach absolwentów wydziałów prawa polskich uniwersytetów. Tryb odwołania się od sprzeciwu KRS do SN jest trybem powodującym odroczenie decyzji w tej sprawie, a sama procedura jest długotrwała" - wyjaśnił prof. Bernacki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA