REKLAMA

Prof. Marian Zembala laureatem ukraińskiej nagrody medycznej

  • Autor: PAP/GP
  • 15 grudnia 2015 11:29
Prof. Marian Zembala laureatem ukraińskiej nagrody medycznej Marian Zembala działał na rzecz rozwoju medycyny i polsko-ukraińskiej współpracy medycznej (fot. flickr.com, licencja: CC BY-NC-ND 2.0)

Profesora Mariana Zembalę, posła Platformy Obywatelskiej i byłego ministra zdrowia w rządach tej partii odznaczono nagrodą im. Amosowa. Przyznali ją ukraińscy medycy za osiągnięcia medyczne i współpracę międzynarodową.

Wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu (ŚCCS), były minister zdrowia w rządzie Ewy Kopacz, Marian Zembala został uhonorowany nagrodą im. Amosowa, przyznawaną przez Akademię Nauk Medycznych Ukrainy.

Informację o odebraniu nagrody przekazał w poniedziałek wieczorem sam prof. Zembala. Ukraińscy naukowcy docenili osobisty wkład wybitnego kardiochirurga w rozwój medycyny sercowo-naczyniowej na Ukrainie oraz pomoc w rozwoju klinicznym, naukowym, szkoleniowym i organizacyjnym w rozwoju nowoczesnej kardiochirurgii w tym kraju.

Zabrzańscy specjaliści od wielu lat wspierają kolegów z Ukrainy. Dyrektor ŚCCS zaangażował się m.in. w ukraiński program ograniczania skutków występowania zatorów sercowo-naczyniowych i naczyniowo-mózgowych. W ramach tego programu podczas staży naukowych w ŚCCS szkolili się specjaliści m.in. z Kijowa, Doniecka, Lwowa, Łucka i Równego.

Działalność ministra i środowiska kardiochirurgicznego na Ukrainie

Z inicjatywy zabrzańskich lekarzy na Ukrainie organizowano też konferencje i warsztaty kardiologiczno-kardiochirurgiczne. Prof. Zembala zaangażował się również m.in. w przekazanie specjalistycznej aparatury szpitalowi miejskiemu w Równem i Wołyńskiemu Szpitalowi Obwodowemu.

Odznaczeń było więcej

W 2009 r. prof. Zembala został już odznaczony ukraińskim orderem "Za Zasługi" trzeciego stopnia. Szef ŚCCS wyjaśniał przed kilkoma laty, że w pomoc na rzecz Ukrainy włączył się m.in. pod wpływem prof. Zbigniewa Religi, który jeszcze w 1986 r. - krótko po uruchomieniu zabrzańskiego ośrodka - zdecydował o wysłaniu ekipy z pomocą do Lwowa. Dyrektor ŚCCS podkreślał też, że taka pomoc jest rodzajem spłaty długu i wyrazem wdzięczności za pomoc naukowo-szkoleniową, jakiej przez wiele lat polskim lekarzom udzielały kraje Europy Zachodniej.

Patron przyznanej prof. Zembali nagrody Mykoła Amosow (1913-2002) był wybitnym kardiochirurgiem. W 1955 roku zorganizował i przez wiele lat kierował w Kijowie kliniką kardiochirurgii, przekształconą w instytut kardiochirurgii naczyniowej, który obecnie jest jednym z największych ośrodków kardiologicznych na świecie. Kilka lat temu, w plebiscycie organizowanym przez stację telewizyjną "Inter" został uznany za jednego z trzech najwybitniejszych Ukraińców wszech czasów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA