REKLAMA

Prof. Safjan, wyrok TK: Rząd wprost i bezpośrednio przekreśla zasadę trójpodziału władzy

  • Autor: GP
  • 10 marca 2016 10:01
Prof. Safjan, wyrok TK: Rząd wprost i bezpośrednio przekreśla zasadę trójpodziału władzy Safjan: Władza wykonawcza nie ma żadnych kompetencji do badania prawidłowości wydania wyroku. (fot.:youtube.com)

• Marek Safjan, prawnik i sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE w mocnych słowach krytykuje działanie rządu wobec Trybunału Konstytucyjnego.
• Prawnik nie wyklucza, że mamy do czynienia w Polsce z początkiem anarchii.

Prof. Marek Safjan udzielił wywiadu, w którym skomentował ogłoszony 9 marca wyrok Trybunału Konstytucyjnego i ocenił ustawę, którą TK badał w swoim orzeczeniu. Jego krytyka jest mocna i dosadna.

- To jest najgłębsza patologia, jaką sobie można wyobrazić - mówi o całej sprawie sędzie na łamach "Gazety Wyborczej". - Wprost i bezpośrednio przekreśla się zasadę trójpodziału władzy. To pierwsza taka sytuacja w historii, by władza dała sobie prawo do decydowania o prawomocności wyroków.

Prawnik uważa działania ministrów za "niebywałe" i ocenia, że nazywanie takich kroków "końcem państwa prawa" to stanowczo za mało.

Przeczytaj: Prezes TK ma komunikat dla rządu

Safjan zaznacza, że w historii miały miejsce dwa podobne przypadki do tego, co się obecnie dzieje w Polsce. Pierwszy zdarzył się na Białorusi, zaraz po przejęciu władzy w tym kraju przez Aleksandra Łukaszenkę, a drugi na Ukrainie po tzw. pomarańczowej rewolucji. Jednocześnie przypomina, że oba te kraje nie można nazwać demokracjami w prawdziwym tego słowa znaczeniu.

- Władza wykonawcza nie ma żadnych kompetencji do badania prawidłowości wydania wyroku przez jakikolwiek sąd - przypomina, jedną z podstaw ustrojowych demokracji w modelu zachodnioeuropejskim Marek Safian.

Sędzia podkreśla, że dwie rzeczywistości prawne to "dramat i początek anarchii" w każdym kraju.

Marek Safjan jest polskim prawnikiem i sędzią. Specjalizuje się w materii prawa cywilnego, jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Ma w swojej karierze znaczne osiągnięcia. Był prezesem Trybunału Konstytucyjnego w latach 1998 do 2006, od 2009 roku pełni funkcję sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Realista 2016-03-10 10:35:31
    Co tu komentować do obecnie rządzących nic nie dociera dla nich autorytetem prawa jest ich guru przecież to sektaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA