REKLAMA

Profesor Zoll o referendum: Senat popełnił błąd

  • Autor: TM
  • 01 września 2015 09:27
Profesor Zoll o referendum: Senat popełnił błąd Według profesora oba referenda są instrumentalnym wykorzystaniem Konstytucji. Fot. youtube.com

Wrześniowe referendum dotyczy spraw, które zgodnie z Konstytucją RP nie mają wartości referendalnej. Ono nie powinno być zarządzone. Senat popełnił błąd, wyrażając zgodę na referendum, a prezydent Bronisław Komorowski popełnił błąd, zgłaszając tę propozycję – powiedział w programie „Tomasz Lis na żywo” Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Według prof. Andrzeja Zolla oba referenda są instrumentalnym wykorzystaniem Konstytucji.

Podpisy nie mają znaczenia

I nie ma tu znaczenia, ile podpisów zebrano pod petycjami ws.referendum - stwierdził.

Ilość podpisów nie jest decydująca. Mówienie o 6 milionach jest czystym populizmem. Jeśli wpadłbym na pomysł i rzucił hasło ogłoszenia referendum z pytaniem, czy osoby przechodzące na emeryturę powinny dostać 6-miesięczne odprawy, to podpisów zebrałbym dużo, ale czy to ma wymagać przeprowadzenia referendum? To mają być sprawy o szczególnym znaczeniu dla państwa? – pytał konstytucjonalista. 

Nie łączyć referendum z wyborami

Prof. Zoll skrytykował też pomysł łączenia referendum z wyborami parlamentarnymi.

Przecież wtedy nie zostanie zachowana zasada tajności. Nieprzyjęcie karty w obecności innych osób, stojących przed stolikiem komisji, jest ujawnieniem stanowiska - wskazywał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Wiesław 2015-09-02 13:41:05
    Miałem możliwość poznania pana Zolla z jak najgorszej strony,kiedy to stwierdził iż uwłaszczanie się Polaków na Ziemiach Odzyskanych jest niezgodne z Konstytucją.Tak,tak to szczera prawda,bo zetknąłem się z tym osobiście przy przekształcaniu mojej wieczystej dzierżawy na własność.Mnie się jeszcze udało,ale słuszne dążenia Polaków na długo skutecznie zablokował ten wybitny niby uczony a w gruncie rzeczy,nie powiem kto,sami sobie dopiszcie! I dzisiaj daleh bez przeszkód uprawia swoją antypolską politykę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA