REKLAMA

Program 500 plus obejmuje cudzoziemców, o ile mieszkają w Polsce i nie są obywatelami UE

  • Autor: PAP/GP
  • 21 kwietnia 2016 15:30
Program 500 plus obejmuje cudzoziemców, o ile mieszkają w Polsce i nie są obywatelami UE Bartosz Marczuk przekazuje w imieniu ministerstwa większość szczegółowych informacji o programie 500+. (fot.:youtube.com)

Prawo do świadczenia z programu 500 plus przysługuje cudzoziemcom spoza UE, jeśli w Polsce pracują i mieszkają z rodzinami; dotyczy to również osób, które uzyskały w naszym kraju status uchodźcy - przypomina wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk.

Wiceminister podkreślił, że intencją autorów ustawy było przyznanie prawa do świadczenia tym cudzoziemcom, którzy chcą się z Polską związać - tutaj pracować, mieszkać i wychowywać dzieci.

W ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadziła program "Rodzina 500 plus", zapisano, że świadczenie wychowawcze przysługuje kilku kategoriom cudzoziemców.

Po pierwsze są to osoby, do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, czyli - jak przypomniał Marczuk - obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Przeczytaj: Adam Bodnar mówił o migracji we Wrocławiu

- Oni mogą otrzymywać 500 plus na takich zasadach, jak Polacy otrzymują świadczenia rodzinne za granicą. Czyli jeśli pracują w Polsce i tu przebywają. Miejscem pierwszeństwa otrzymywania świadczenia jest miejsce pracy - wyjaśnił.

Podkreślił, że są to takie same zasady, jakie obowiązują Polaków, gdy jadą do pracy za granicę.

- Gdy np. tata pracuje w Wielkiej Brytanii, mama zostaje w Polsce i nie pracuje, to tata ma prawo ubiegać się o tzw. child benefit w Wielkiej Brytanii - powiedział Marczuk.

Kolejną grupą cudzoziemców uprawnioną do świadczenia z programu 500 plus są osoby spoza UE, jeżeli wynika to z wiążących Polskę dwustronnych umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym.

- Z tym, że na razie, jeśli chodzi o te świadczenia rodzinne, jest to pusty zapis, nie mamy dwustronnych umów - zaznaczył wiceminister.

Prawo do świadczenia wychowawczego mają również osoby z zezwoleniami na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz cudzoziemcy, którzy mają prawo do pobytu w Polsce z adnotacją dostęp do rynku pracy przynajmniej na pół roku. W obu tych przypadkach muszą mieszkać w Polsce wraz z rodzinami.

- Uwzględnialiśmy w tej kwestii uwagi MSWiA, naszą intencją jest, żeby 500 plus było wypłacane osobom, które zdecydują się na stałe zostać, związać z Polską - podkreślił.

Przeczytaj: Poważna zmiana w ARiMR oraz ARR

Jeśli chodzi o uchodźców, to - jak zaznaczył Marczuk - podlegają oni tym samym regułom, co cudzoziemcy spoza UE - muszą mieć prawo do pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy", zamieszkiwać w Polsce z rodzinami. Dotyczy to osób, które już uzyskały w naszym kraju status uchodźcy, osoby starające się o to, objęte są innymi formami wsparcia.

W ramach programu "Rodzina 500 plus" wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze (w przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę, lub 1200 zł dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne).

Realizacja programu to zadanie samorządów, przyjmowaniem wniosków i wypłatą świadczeń zajmują się gminy. Wnioski można składać m.in. w urzędach i przez internet. Dotychczas złożono ich ponad 1,8 mln, w tym blisko 1,4 mln w gminach, a ponad 443 tys. online.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jan kalinowski 2016-04-28 14:12:52
    Witam.. Temat dotyczy programu 500+ w wersji dla cudzoziemców przebywających w Polsce legalnie (panstwo pisali o tym artykul), otóż według wypowiedzi pana ministra wszystkim im należy się pomoc . Niestety po rozmowie z urzędem dzielnicy Mokotów okazało się, że według ustawy objęci tym programie bedę tylko ci cudzoziemcy którzy otrzymali pobyt w Polsce na podstawie art. 127 (ustawa o cudzoziemcach). Artykuł ten dotyczy tylko ludzi o zawodach wysoko wyspecjalizowanych np lekarze, adwokaci, reżyser itp). Co oznacza, że moja żona obywatel Białorusi i jej dzieci którzy otrzymali pobyt na podstawie art 158, czyli łączenie rodzin juz się nie kwalifikują. Wyglada na to że ustawodawca chce pomagać tylko adwokatom i chirurgom ze wschodu a sprzątaczkom i robotnikom budowlanym juz nie. PozdrawiamREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA