REKLAMA

Program 500+ wymusi na samorządach zatrudnianie nowych urzędników

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: portalsamorzadowy.pl
  • 09 lutego 2016 20:13
Program 500+ wymusi na samorządach zatrudnianie nowych urzędników (fot.: MSWiA/flickr.com/CC BY-ND 2.0)

• Choć Ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci nie została jeszcze przyjęta przez Sejm, gmina Piaseczno rozpoczęła już przygotowania do realizacji programu Rodzina 500 +.
• Już wiadomo, że w gminie konieczne będzie zatrudnienie czterech pracowników, niezbędnych do obsługi nowego systemu.
• Władze Piaseczna spodziewają się ok 3300 wniosków o nowe świadczenia.

9 lutego minął w Sejmie jako dzień przedstawiania założeń programu 500+. Choć droga legislacyjna projektu jeszcze się nie skończyła, wiadomo, że po przyjęciu ustawy przez Sejm samorządy będą miały miesiąc na wdrożenie rządowego programu.

Gmina Piaseczno postanowiła nie czeka i już rozpoczęła przygotowania do realizacji tego projektu. Kierownictwo tamtejszego magistratu ustaliło, iż świadczenie wychowawcze będzie obsługiwane przez Wydział Świadczeń Społecznych. 

- W projekcie ustawy przewidziano dodatkowe 2 proc. prowizji od kwoty przeznaczonej do wypłaty świadczeń na obsługę programu Rodzina 500+, jednak na dzień dzisiejszy trudno oszacować, czy kwota ta będzie wystarczająca do pokrycia kosztów wynagrodzeń, przygotowania stanowisk pracy oraz innych kosztów stałych - informuje Urząd Miasta i Gminy Piaseczno. - W naszej gminie konieczne będzie zatrudnienie czterech pracowników, niezbędnych do obsługi nowego systemu.

Na podstawie danych przekazanych przez rząd oszacowano, iż można spodziewać się, że ok. 3 300 rodzin zamieszkałych w Gminie Piaseczno złoży wnioski o świadczenia w ramach programu Rodzina 500+.

Przeczytaj: Dzieci Polaków za granicą, a 500+

- Jednak prawdziwą liczbę uprawnionych do świadczeń będzie można określić dopiero w trakcie funkcjonowania programu, bowiem nie wszyscy zamieszkujący w naszej gminie są w niej zameldowani - informuje magistrat.

Przypomnijmy, wnioski o przyznanie świadczeń z programu będzie można składać osobiście, za pośrednictwem poczty lub elektronicznie. Inne miasta spodziewając się lawiny pism, szukają miejsc poza urzędem do obsługi wydawania wniosków.

Aby otrzymać świadczenie z dniem 1 kwietnia, rodzina będzie musiała zadbać, aby jej wniosek wpłynął do urzędu najpóźniej do końca czerwca, bowiem, jak zakłada projekt, jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy od momentu startu programu, rodzice dostaną wyrównanie wstecz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA