REKLAMA

Program Nowoczesnej dla edukacji: Przedszkola, wiedza praktyczna, języki obce

 • Autor: PAP/JS
 • 28 czerwca 2016 15:13
Program Nowoczesnej dla edukacji: Przedszkola, wiedza praktyczna, języki obce Posłanka Katarzyna Lubnauer (N), wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, przedstawiła sześć najważniejszych punktów programu. (fot. twitter/Nowoczesna)

Szeroki, realny dostęp do przedszkoli, szkoła ucząca wiedzy praktycznej, a nie samej teorii, dobra znajomość języków obcych, indywidualne doradztwo zawodowe dla uczniów, bezpłatne e-podręczniki i internet w szkołach - to fundamenty programu edukacyjnego Nowoczesnej.

Przedstawiciele Nowoczesnej przedstawili w Sejmie program partii w tym obszarze. Został on przygotowany przez grupę ekspertów; trwają nad nim konsultacje. Rada krajowa partii ma go przyjąć jesienią.

Posłanka Katarzyna Lubnauer (N), wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, przedstawiła sześć najważniejszych punktów programu.

Pierwszy z nich to szeroki dostęp do przedszkoli, z miejscami dla 3-latków. "My nie chcemy zapisów w przepisach. Chcemy realnych miejsc dla wszystkich 3-latków w Polsce" - powiedziała.

"Po drugie: szkoła powinna przygotowywać dzieci do życia, a nie tylko do egzaminów. Mamy sytuację, w której nasza szkoła jest szkołą teoretyczną, uczy dużo teorii, mało praktyki, mało mamy sal doświadczalnych, mało mamy zajęć praktycznych, bardzo wiele mamy za to zajęć i informacji teoretycznych (...) Polska szkoła powinna być szkołą praktyczną, a nie teoretyczną" - zaznaczyła Lubnauer.

Czytaj też: Sondaż: W rankingu niechęci do partii prym wiodą PiS i KORWiN

Kolejny punkt to znajomość języków obcych. "Każde dziecko powinno znać bardzo dobrze języki obce, ponieważ żyjemy w globalnym świecie. W globalnym świecie, każdy powinien posługiwać się językiem obcym, i nie w formie testów, ale realnej, praktycznej wiedzy na temat języka obcego oraz umiejętności posługiwania się nim" - powiedziała.

Na kolejnym miejscu wymieniała prowadzenie e-podręczników. Mówiła, że jest wiele dyskusji na temat ciężkich tornistrów i tego, że dzieci muszą mieć jeden komplet podręczników w szkole, a drugi w domu. Dobrym rozwiązaniem na ten problem, zdaniem posłanki, są e-podręczniki. "Po pierwsze powinny by one darmowe, po drugie szeroko dostępne dzięki temu, że coraz większy obszar kraju powinien być objęty dostępem do internetu" - wyjaśniła.

Kolejna kwestia to doradztwo zawodowe. Według Lubnauer, obecnie wielu uczniów ma problem z podjęciem decyzji dotyczących przyszłego życia. "Bardzo ważne jest, by mieli indywidualne doradztwo zawodowe prowadzone przez profesjonalistów, a nie przez przyuczonych nauczycieli. Dobre doradztwo zawodowe jest kluczem do wybierania zawodów, w których w przyszłości będą mogli odnaleźć się na rynku pracy" - powiedziała.

Jako ostatni w grupie sześciu najważniejszych pomysłów na edukację wymieniła ułatwienie dla absolwentów wchodzących na rynek pracy. "Uważamy, że po studiach młodzi absolwenci przez dwa lata powinni być zwolnieni ze świadczeń na ubezpieczenie społeczne. W ten sposób otwieramy dla nich miejsca pracy, bo ich praca jest tańsza" - zaznaczyła posłanka.

"Pomysłów na edukację jest w Nowoczesnej więcej. To jest tylko sześć punktów bazowych" - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • ja 2016-06-29 11:02:31
  Słabe..czy w tej opozycji nie rozumiecie, że aby zepchnac pis musicie zaczac też obiecywać złote góry wszystkim? Rodzicom, nauczycielom, policjantom, górnikom itp??? Czym Wy chcecie wygrać wybory???
 • Zeghar 2016-06-28 16:19:57
  Masowy dostęp do przedszkoli - koszty, koszty i jeszcze raz koszty. Co z tego, że idea świetna, ale to już nie czasy komuny, że żłobków i przedszkoli starczyło dla wszystkich. Praktyczna nauka - zgadzam się, że powinno być więcej praktyki, ale teoria też jest ważna. I znów przypominam o kosztach. Języki obce - oczywista oczywistość, ale się tak spytam złośliwie - Nowoczesna chce nauki wychodzącego ze stosowania w UE języka angielskiego? E-podręczniki i internet w szkołach - diabeł tkwi w szczegółach, bo za mało wiadomo. Doradztwo zawodowe - uuu jakoś tak zajechało mi senatorem Misiakiem i jego Work Servicem. Aż nie wiem co gorsze, to nowoczesne poradnictwo w stylu układanie kwiatów czy staromodne produkowanie bezrobotnych z wyższym wykształceniem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA