REKLAMA

Projekt nowej ustawy repatriacyjnej jest gotowy i trafi do sejmu

  • Autor: PAP/GP
  • 25 stycznia 2016 07:30
Projekt nowej ustawy repatriacyjnej jest gotowy i trafi do sejmu Rząd ma zagwarantować pieniądze na półroczne utrzymanie repatrianta oraz pomoc mieszkaniową. (fot. flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

· Rząd ma projekt nowej ustawy repatriacyjnej
· W ocenie rządzących ma ona po wielu latrach rozwiązać wstydliwy dla Polski problem repatriantów ze Wschodu.
· Projekt ma zapewnić pomoc osobom pozostającym w Kazachstanie i państwach Azji Środkowej. Informuje "Rzeczpospolita".

Gazeta poznała szczegóły proponowanych rozwiązań, nad którymi pracuje Rządowe Centrum Legislacji. Główny cel ustawy jest oczywisty: ułatwić oczekującym od lat Polakom powrót na stale do kraju.

Rząd chce przenieść główny ciężar pomocy repatriantom ze Wchodu z samorządów na budżet państwa. Chodzi głównie o mieszkania, które dziś mają repatriantom zapewniać gminy. Rząd chce ten obowiązek wziąć na siebie. Prócz tego budżet państwa będzie pokrywał koszt przeprowadzki repatriantów.

A gdy będą już w Polsce mają dostać wsparcie od państwa na podniesienie kwalifikacji zawodowych, a także na naukę języka polskiego. Rząd ma też zagwarantować pieniądze na półroczne utrzymanie repatrianta(600 zł. miesięcznie) oraz pomoc mieszkaniową. Ta ostania polegać ma na uzyskaniu przez repatrianta własnego mieszkania lub pokryciu kosztów jego remontu lub wynajmu. Rządowa propozycja zakłada bowiem jednorazowe dofinansowanie rocznego czynszu. Według ustaleń "Rz" ma to być kwota powyżej 4 tys. zł na osobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA