REKLAMA

Projekt PO: Możliwość wniesienia do sądu zażalenia na decyzję o ekshumacji

  • Autor: PAP/JS
  • 28 listopada 2016 15:24
Projekt PO: Możliwość wniesienia do sądu zażalenia na decyzję o ekshumacji Wiceszef MON Czesław Mroczek (Fot. Facebook)

Możliwość wniesienia zażalenia na decyzję prokuratury o ekshumacji, które wstrzymywałoby jej wykonanie - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który PO złożyła w Sejmie.

O planach złożenia projektu nowelizacji Kpk mówił w piątek b. wiceszef MON Czesław Mroczek. Propozycja ma związek ze sprzeciwem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej wobec zarządzonych przez Prokuraturę Krajową ekshumacji ciał ich bliskich.

"W związku z tym, że część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej nie ma prawa odwołania się do sądu, do organu, który mógłby zweryfikować decyzję prokuratury w sprawie ekshumacji, czy ta decyzja jest właściwa, przygotowaliśmy projekt noweli ustawy Kodeks postępowania karnego, by taką możliwość tym rodzinom dać" - powiedział Mroczek po posiedzeniu parlamentarnego zespołu PO zajmującego się "odkłamywaniem" teorii narosłych wokół katastrofy smoleńskiej

"Nie może być tak, że w tak niezwykle ważnej sprawie ostateczne decyzje podejmuje prokurator, jedyna osoba, która rozstrzyga, czy te ekshumacje są właściwe" - przekonywał polityk.

Złożony w ubiegłym tygodniu projekt PO zakłada dodanie do obecnego art. 209 Kpk zapisów umożliwiających prokuratorowi odstąpienie od przeprowadzenia ekshumacji zwłok w przypadku, w którym w toku śledztwa uzna on, że przeprowadzenie takich czynności przestało być uzasadnione. Propozycja ma ponadto na celu wprowadzenie takiej zmiany w art. 210 Kpk, która dałaby możliwość odwołania się od postanowienia prokuratury lub sądu o wyjęciu zwłok z grobu. Złożenie zażalenia wstrzymywałoby wykonanie tego postanowienia.

Autorzy projektu podkreślili w uzasadnieniu, że "za wprowadzeniem projektowanych przepisów przemawiają obowiązujące standardy konstytucyjne takie jakie prawo do sądu, prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, czy prawo do zaskarżenia decyzji".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA