REKLAMA

Projekt ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym, prezydent: Zmiana musi być głęboka, ale nie musi być rewolucyjna

  • Autor: PAP/AT
  • 27 września 2017 07:26
Projekt ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym, prezydent: Zmiana musi być głęboka, ale nie musi być rewolucyjna Nieprzypadkowo zawsze byłem w PiS politykiem umiarkowanym - powiedział prezydent (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Zapewne PiS wolałby odwołanie całego Sądu Najwyższego, ale ja się na to nie zgodzę. Dla mnie weryfikacja Sądu Najwyższego przez prokuratora generalnego jest nie do przyjęcia, bo to rozwiązanie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i logiką - powiedział prezydent Andrzej Duda.

W pierwszym wywiadzie po przedstawieniu projektów ustaw o KRS oraz Sądzie Najwyższym prezydent Andrzej Duda mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej", dlaczego nie zgadza się na weryfikację SN przez prokuratora generalnego oraz czy jest gotowy do zgłoszenia ponownego weta.

Andrzej Duda wyjaśnił, iż zasadnicze różnice między nim a PiS w kwestii reformy sadownictwa sprowadzają się do pytania, czy obóz rządowy ma wybierać wszystkich 15 członków KRS.

Prezydent stwierdził, że "zapewne PiS wolałby odwołanie całego Sądu Najwyższego", ale "ja się na to nie zgodzę. Dla mnie weryfikacja Sądu Najwyższego przez prokuratora generalnego jest nie do przyjęcia, bo to rozwiązanie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i logiką".

Odpowiadając na pytanie czy "rozstał się na tym tle z własną dawną partią" prezydent Duda stwierdził: "Niektórzy ludzie próbują wytworzyć takie wrażenie. Szkodząc tyleż mnie, co Prawu i Sprawiedliwości. Różnimy się, co do metod, ale nie, co do celów. Zmiana musi być głęboka, ale nie musi być rewolucyjna. Nieprzypadkowo ja zawsze byłem w PiS politykiem umiarkowanym".

Prezydent, zapytany, czy bierze pod uwagę powtórne weto, jeśli jego projekty zostaną zmienione przez partie rządzącą, odpowiedział, że "nie zgodzi się, aby Krajowa Rada Sadownictwa była wybrana w całości głosami jednej tylko partii".

Prezydent Duda zapytany o "wątek wierności wyborczym obietnicom PiS" i czy blokuje zmiany, dla których wybrano ten obóz, odpowiedział: "To proszę mi wskazać punkt w programie PiS, gdzie zapowiadaliśmy wygaszanie całego Sądu Najwyższego. Albo wybór wszystkich 15 członków KRS głosami samego PiS. To ja nawiązuję do programu PiS - pomysłem skargi nadzwyczajnej czy zamiarem wprowadzenia ławników do Sądu Najwyższego. To są zmiany prospołeczne. Jeśli ktoś ma do mnie pretensje za pewien umiar, to odpowiem: Dlatego właśnie Polacy wybrali mnie na prezydenta. Nie dlatego że chciałem dzielić, a dlatego, ze chciałem łączyć. Oni chcą dobrej zmiany, nie dobrej rewolucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Cyborg28 2017-09-27 11:03:29
    Moim zdaniem, szef - szefów, pilnujący na mocy Konstytucji naszego porządku prawnego, powinien (i na to wychodzi, że tak czyni, o czym świadczy pomysł o 3/5, którego nie zrealizuje żaden Sejm) się troszczyć, aby utrzymać żelazną zasadę niepisanej Konstytucji ustalonej w Magdalence w brzmieniu: "My nie ruszamy waszych, wy nie ruszajcie naszych", jak to się czyta w tekstach wybitnych felietonistów. To bowiem da gwarancję stabilności prawa tak potrzebnego państwu rządzących, a więc i obywateli.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA