REKLAMA

Projekt ustawy ws. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej do konsultacji

  • Autor: PAP/AT
  • 21 czerwca 2017 12:12
Projekt ustawy ws. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej do konsultacji OSE: Najważniejszym celem zapewnienie dostępu do usług cyfrowych na równym poziomie wszystkim placówkom (fot.pixabay.com)

Projekt ustawy dotyczący Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) zostanie skierowany w lipcu do konsultacji publicznych - poinformował w Sejmie wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski.

• Już w lipcu projekt ustawy dotyczący Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) zostanie skierowany do konsultacji publicznych.

• Zakładamy, że we wrześniu projekt ten trafi pod obrady wysokiej izby - powiedział Zagórski.

Odpowiadał na pytania posłów PiS: Piotra Olszówki, Jerzego Bieleckiego i Wojciecha Buczaka dotyczące budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

"Najważniejszym dla nas celem w OSE jest modernizacja polskiej szkoły, zapewnienie dostępu do usług cyfrowych na równym poziomie wszystkim placówkom w Polsce niezależnie od ich lokalizacji" - podkreślił Zagórski.

Wiceminister przypomniał, że w ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę o budowie OSE. Będzie to telekomunikacyjna sieć łącząca jednostki oświatowe, która zapewni im powszechny dostęp do usług i zasobów cyfrowych. W ramach OSE ma być możliwy dostęp do szerokopasmowego, szybkiego Internetu o przepustowości 100 Mb/s. "I co ważne, usługa ta będzie oferowana szkołom bezpłatnie" - podkreślił Zagórski.

Rząd postanowił w uchwale, że OSE będzie tworzona w latach 2018-2020. W tym czasie kolejne szkoły będą sukcesywnie podłączane do sieci OSE: w 2018 r. będzie podłączonych 1,5 tys. lokalizacji; w 2019 r. - do 12,7 tys. lokalizacji; w 2020 - do 19,5 tys. lokalizacji.

"Zamierzamy wykorzystać na tyle, na ile jest to możliwe istniejącą infrastrukturę, w tym także infrastrukturę Regionalnych Sieci Szerokopasmowych" - powiedział Zagórski. "Jesteśmy w kontakcie z marszałkami pięciu województw, którzy zadeklarowali ścisłą współpracę" - dodał.

"Szacujemy, że co najmniej w tych pięciu województwach będziemy dzierżawili, albo w innym systemie wykorzystywali pod potrzeby OSE infrastrukturę RSS. Zakładamy, że to obniży koszty planowanych inwestycji w sprawie OSE co najmniej o 15 proc., a prawdopodobnie więcej" - ocenił Zagórski.

Koszty utworzenia oraz funkcjonowania OSE (w tym dostarczania usług szkołom) zostaną pokryte z budżetu państwa oraz Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA