REKLAMA

Prokuratura: Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej nie zakończą się w 2017 roku

  • Autor: PAP/JS
  • 02 marca 2017 15:26
Prokuratura: Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej nie zakończą się w 2017 roku Prokuratura nie chce ujawniać żadnych informacji dotyczących terminów kolejnych ekshumacji (fot. youtube/PiS)

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej nie zakończą się w 2017 r., zespół prokuratorów nadal czeka na opinie biegłych dotyczące wyników ekshumacji, które dotąd przeprowadzono – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Prokuratura nie chce ujawniać żadnych informacji dotyczących terminów kolejnych ekshumacji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w styczniu i lutym kolejne ekshumacje nie były przeprowadzane. W sumie od połowy listopada 2016 r. do końca grudnia - co potwierdzała prokuratura - ekshumowano 11 ofiar katastrofy smoleńskiej.

"Zgodnie z przyjętymi przez prokuraturę zasadami o zaplanowanych kolejnych ekshumacjach powiadamiane są sukcesywnie rodziny ofiar. Z uwagi na charakter czynności i szacunek do uczuć rodzin ofiar, prokuratura nie będzie informowała o planowanych terminach ekshumacji" - poinformowała prokurator Bialik. Zaznaczyła jednak, że "czynności ekshumacyjne nie zostaną zakończone w 2017 roku".

Prokurator dodała, że Prokuratora Krajowa czeka na opinie zespołu biegłych z zakresu medycyny sądowej, dotyczące wyników przeprowadzonych ekshumacji. "Po ich otrzymaniu będą one przedmiotem analizy przez prokuratorów z zespołu śledczego" - poinformowała.

O planach ekshumowania ofiar katastrofy smoleńskiej PK poinformowała w czerwcu ubiegłego roku. Ekshumacje rozpoczęto w połowie listopada - ekshumowano wówczas Lecha i Marię Kaczyńskich. Następnie - Stefana Melaka, Tomasza Mertę, Aleksandra Szczygłę, Edwarda Duchnowskiego, Janinę Natusiewicz-Mirer, Ewę Bąkowską, Dariusza Michałowskiego, Mariusza Handzlika i Piotra Nurowskiego - w sumie 11 osób. W trakcie ekshumacji, które zostały wykonane w 2016 r. potwierdzono jedną zamianę ciał - podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika i b. prezesa PKOI Piotra Nurowskiego. Oznacza to, że poza ciałami osób już wcześniej ekshumowanych (w latach 2011-2012) i tymi, które zostały skremowane, ekshumowane mają zostać jeszcze 72 ofiary katastrofy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Sęp z urzędu 2017-03-03 12:03:06
    Spektakl trwa dalej a kumple Antosia kroją grubą kasę za niespotykanie się. Dopóki żyje Wódz Narodu, padlinożercy będą używali do woli i paśli się ile wlezie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA