REKLAMA

Prokuratura: Istnieje obawa utrudniania śledztwa przez Koguta

  • Autor: PAP/JS
  • 19 stycznia 2018 19:15
Prokuratura: Istnieje obawa utrudniania śledztwa przez Koguta Za zarzucane Kogutowi przestępstwa może grozić surowa kara - do 12 lat więzienia (fot. facebook)

Istnieje uzasadniona obawa, że senator Stanisław Kogut może utrudniać śledztwo w sprawie, w której ma usłyszeć zarzuty – uważa katowicka prokuratura, odnosząc się do piątkowej (19 stycznia) decyzji Senatu. Izba nie zgodziła się na zatrzymanie i aresztowanie Koguta.

Prokuratorzy przekonują, że istniała konieczność aresztowania ze względu na dobro śledztwa. Zapewniają jednak, że decyzję Senatu szanują.

Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora, o co wnioskowała prokuratura. Senatorowie w piątek rano zdecydowali o utajnieniu obrad w części dotyczącej wniosku prokuratury. Głosowanie nad wnioskiem odbyło się w jawnej części obrad.

"Szanujemy podjętą przez Senat decyzję, będziemy oczekiwali na jej doręczenie. Gdy już ona wpłynie, prokurator podejmie wobec senatora Koguta stosowne kroki procesowe. Planuje przede wszystkim wobec senatora wydać postanowienie o przedstawieniu zarzutów i przesłuchać go w charakterze podejrzanego" - powiedział rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski.

Prokuratura przekonuje, że chciała zgody na zatrzymanie i aresztowanie senatora, bo "w realiach tej sprawy zachodziła taka potrzeba" - w opinii śledczych, aresztowanie Koguta było konieczne, aby zabezpieczyć prawidłowy tok śledztwa.

"Uważamy, że po stronie senatora Koguta istnieje uzasadniona obawa podjęcia bezprawnych działań, mających na celu utrudnianie śledztwa" - powiedział prok. Łubniewski.

Wskazał, że za zarzucane Kogutowi przestępstwa może grozić surowa kara - do 12 lat więzienia. Podkreślił też, że przestępstwa zarzucane Kogutowi są ściśle powiązane z zarzutami, postawionymi już w tym śledztwie pięciu innym osobom. Cztery z nich zostały aresztowane.

"Co dla nas niezwykle istotne, sąd (rozpoznający wnioski o aresztowanie - PAP) podzielił argumenty prokuratura, że w przypadku tych osób zachodzi wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez nich zarzucanych im czynów" - podkreślił rzecznik.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA