REKLAMA

Prokuratura sprawdzi, czy podczas kolizji w Krakowie było zagrożenie dla prezydenta

  • Autor: PAP/JS
  • 28 lutego 2018 16:42
Prokuratura sprawdzi, czy podczas kolizji w Krakowie było zagrożenie dla prezydenta Wypadek nastąpił w drodze Andrzeja Dudy do Bochni (fot. Jakub Szymczuk/twitter)

Komórka kontrolna Służby Ochrony Państwa wyjaśnia przyczyny najechania przez prezydencką limuzynę na separator oddzielający pas jezdni od torowiska tramwajowego na jednym z krakowskich mostów - podała SOP. Dodano, że kierowca limuzyny, posiada wieloletnie doświadczenie.

Do zdarzenia doszło we wtorek (27 lutego) na moście Powstańców Śląskich przy ulicy Starowiślnej w Krakowie. Prezydencka limuzyna, w której jechał prezydent najechała na tzw. separator, oddzielający pas jezdni od torowiska tramwajowego. Prezydent Andrzej Duda przesiadł się do innego samochodu i kontynuował podróż do Bochni. Nikomu nic się nie stało.

"Zgodnie z procedurami wewnętrznymi Służby Ochrony Państwa każde zdarzenie drogowe z udziałem samochodów SOP jest wnikliwie i szczegółowo wyjaśniane przez komórkę kontrolną SOP. Tak jest również w przypadku wczorajszego zdarzenia drogowego, do którego doszło w Krakowie. Dopiero te ustalenia pozwolą w sposób pełny wyjaśnić przyczyny wczorajszego incydentu" - podała w środę w komunikacie SOP.

Dodano, że funkcjonariusz, który prowadził limuzynę, posiada wieloletnie doświadczenie, jako kierowca samochodów grup ochronnych.

Postępowanie w sprawie wykroczenia drogowego prowadzi policja. Krakowska prokuratura wystąpiła o przekazanie materiału dowodowego po jego zebraniu do oceny.

"Chodzi o ocenę, czy nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa osób przewożonych. Chcemy sprawdzić, czy nie ma podstaw do wszczęcia postępowania pod kątem wypadku komunikacyjnego" - powiedział szef prokuratury Apelacyjnej w Krakowie prok. Rafał Babiński. Jak dodał, nie ma jednak informacji, które by na to wskazywały.

Z kolei rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie Michał Pyclik poinformował, że po kolizji separator został na nowo ustawiony i dokręcony. "Dostawiono jeszcze dodatkowy znak, tzw. sierżanta, aby kierowcy zwracali uwagę, że tam jest ten separator" - dodał rzecznik.

Z informacji ZIKiT-u wynika, że "separator oddzielał torowisko od jezdni". "Nie mamy nagrania z tego zdarzenia, ale prawdopodobnie samochody jadące w kolumnie wjeżdżały na torowisko, aby ominąć auta stojące na jezdni i jeden z pojazdów zahaczył o separator" - wyjaśnił rzecznik. Jak dodał, w separatorze odkręciła się śruba i został on przestawiony; trzeba było go ustawić na nowo i przykręcić.

Według ZIKiT-u, separatory - mające za zadanie zapewnić płynny ruch pojazdom komunikacji miejskiej - wprowadza się w taki sposób, aby były dobrze widoczne dla wszystkich uczestników ruchu. Najczęściej montuje się je w miejscach już istniejących linii ciągłych, których pojazdom przekraczać nie wolno.

"Separatory nie przeszkadzają, a wręcz pomagają w sprawnym przejeździe pojazdów ratunkowych, które w ten sposób szybko omijają zakorkowaną przez prywatne pojazdy ulicę, korzystając z ciągu przeznaczonego dla komunikacji miejskiej" - poinformował krakowski ZIKiT.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA