REKLAMA

Przed PiS maraton wyborczy. Partia nie może przegrać służby zdrowia

 • Autor: GP/PAP
 • 28 czerwca 2017 12:46
Przed PiS maraton wyborczy. Partia nie może przegrać służby zdrowia Jarosław Kaczyński (lider PiS) w czasie spotkania wyborczego w 2015 roku. (fot.:beatamazurek.pl)

Sondaż pokazuje, że Polacy przede wszystkim oczekują od PiS zainteresowania i efektów w procesie reformy służby zdrowia.

• Aż 40 proc. pytanych wskazuję kwestię zdrowia jako kluczową na najbliższe miesiące i oczekuje jej poprawy.

• W ramach zmian w służbie zdrowia Konstanty Radziwiłł zdołał już wprowadzić tzw. sieć szpitali, ale inny pomysł jego resortu - płatne leczenie - spotkał się z kategorycznym "nie" w Kancelarii premier Beaty Szydło.

 

W ostatnie dni czerwca przeprowadzono sondaż,w którym respondenci pytani byli o to, które sfery życia PiS powinien potraktować szczególnie uważnie, aby liczyć na przychylność wyborców w nadchodzących wyborach.

Przypomnijmy, że czeka Polskę od 2018 roku seria wyborów, w których kluczowe będą wybory samorządowe, parlamentarne (2019) i prezydenckie (2020).

Zobacz sondaże poparcia politycznego

Sondaż opublikował "Dziennik Gazeta Prawna" (DGP). Wynika z niego, że Polacy chcą przede wszystkim usprawnienia służby zdrowia. Na pytanie: "Na jakich obszarach rząd Prawa i Sprawiedliwości powinien skupić się najbardziej w ciągu najbliższego roku?" Respondenci wskazali służbę zdrowia w znacznej większości, 40 proc.

Niżej w zestawieniu znalazły się:
- poczucie stabilności zawodowej - 25 proc., 
- walka z korupcją w kraju - 18 proc.,
- sprawy socjalne - 18 proc.,
- edukacja - 16 proc.
- polityka gospodarcza - 15 proc.,
- polityka zagraniczna i UE - 15 proc.,
- bezpieczeństwo wewnętrzne - 15 proc.,
- obrona narodowa - 14 proc.,
- reforma sądownictwa - 13 proc.
- polityka imigracyjna względem uchodźców - 11 proc.

Wyniki nie sumują się do 100 proc., z racji charakteru pytania, które dopuszczało udzielenie wielu odpowiedzi.

Czytaj też: Zachodniopomorskie: Szpitale mają problem.

Jak zauważa w komentarzu DGP sfera zdrowia może też bardzo kosztowna politycznie dla PiS, jeśli reforma zdrowia się partii Jarosława Kaczyńskiego nie powiedzie.

Ostatnim ważnym projektem, będącym częścią reformy zdrowia, którą prowadzi Konstanty Radziwiłł była tzw. sieć szpitali. Precyzuje ona, które placówki opieki zdrowotnej otrzymają gwarancję kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Listę szpitali w sieci Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w kończącym się miesiącu.

Płatne leczenie i twarde "nie" premier

W tym czasie pojawiły się też informacje, że Konstanty Radziwiłł chce zaproponować dodatkowe, płatne świadczenia w opiece zdrowotnej.Minister nawet przyznał otwarcie, że jest taki projekt ustawy nowelizującej obecne prawo.

Czytaj też: Medyczna marihuana przeszła przez Sejm

- Przedstawiałem, (...) jak wygląda ten projekt, jutro też będę rozmawiał z panią premier - mówił 19 czerwca minister. Premier jednak nie była zainteresowana tym rozwiązaniem. Jak informowaliśmy w następnych dniach premier nieprzychylnie spojrzała na projekt płatnego leczenia.

- Głośno mówiliśmy, pani premier również, że publiczna służba zdrowia ma być za darmo, a nie za pieniądze, w związku z tym poprosiła pana ministra do siebie na rozmowę  - powiedziała komentując propozycję z Ministerstwa Zdrowia Elżbieta Witek (PiS, KPRM).

- Pani premier oczekuje, że pan minister zdrowia będzie wiedział, co ma z tym zrobić, to znaczy oczekuje, że pan minister przeprowadzi u siebie w resorcie prace analityczne, skąd ten pomysł się wziął i czemu miał służyć - mówiła szefowa gabinetu politycznego premier Szydło.

Pytana, czy minister zdrowia wyszedł przed szereg Witek przyznała, że "pośpieszył się", choć jak dodała, "nie posądza go o złą wolę".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA