REKLAMA

Przed PiS maraton wyborczy. Partia nie może przegrać służby zdrowia

  • Autor: GP/PAP
  • 28 czerwca 2017 12:46
Przed PiS maraton wyborczy. Partia nie może przegrać służby zdrowia Jarosław Kaczyński (lider PiS) w czasie spotkania wyborczego w 2015 roku. (fot.:beatamazurek.pl)

Sondaż pokazuje, że Polacy przede wszystkim oczekują od PiS zainteresowania i efektów w procesie reformy służby zdrowia.

• Aż 40 proc. pytanych wskazuję kwestię zdrowia jako kluczową na najbliższe miesiące i oczekuje jej poprawy.

• W ramach zmian w służbie zdrowia Konstanty Radziwiłł zdołał już wprowadzić tzw. sieć szpitali, ale inny pomysł jego resortu - płatne leczenie - spotkał się z kategorycznym "nie" w Kancelarii premier Beaty Szydło.

 

W ostatnie dni czerwca przeprowadzono sondaż,w którym respondenci pytani byli o to, które sfery życia PiS powinien potraktować szczególnie uważnie, aby liczyć na przychylność wyborców w nadchodzących wyborach.

Przypomnijmy, że czeka Polskę od 2018 roku seria wyborów, w których kluczowe będą wybory samorządowe, parlamentarne (2019) i prezydenckie (2020).

Zobacz sondaże poparcia politycznego

Sondaż opublikował "Dziennik Gazeta Prawna" (DGP). Wynika z niego, że Polacy chcą przede wszystkim usprawnienia służby zdrowia. Na pytanie: "Na jakich obszarach rząd Prawa i Sprawiedliwości powinien skupić się najbardziej w ciągu najbliższego roku?" Respondenci wskazali służbę zdrowia w znacznej większości, 40 proc.

Niżej w zestawieniu znalazły się:
- poczucie stabilności zawodowej - 25 proc., 
- walka z korupcją w kraju - 18 proc.,
- sprawy socjalne - 18 proc.,
- edukacja - 16 proc.
- polityka gospodarcza - 15 proc.,
- polityka zagraniczna i UE - 15 proc.,
- bezpieczeństwo wewnętrzne - 15 proc.,
- obrona narodowa - 14 proc.,
- reforma sądownictwa - 13 proc.
- polityka imigracyjna względem uchodźców - 11 proc.

Wyniki nie sumują się do 100 proc., z racji charakteru pytania, które dopuszczało udzielenie wielu odpowiedzi.

Czytaj też: Zachodniopomorskie: Szpitale mają problem.

Jak zauważa w komentarzu DGP sfera zdrowia może też bardzo kosztowna politycznie dla PiS, jeśli reforma zdrowia się partii Jarosława Kaczyńskiego nie powiedzie.

Ostatnim ważnym projektem, będącym częścią reformy zdrowia, którą prowadzi Konstanty Radziwiłł była tzw. sieć szpitali. Precyzuje ona, które placówki opieki zdrowotnej otrzymają gwarancję kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Listę szpitali w sieci Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w kończącym się miesiącu.

Płatne leczenie i twarde "nie" premier

W tym czasie pojawiły się też informacje, że Konstanty Radziwiłł chce zaproponować dodatkowe, płatne świadczenia w opiece zdrowotnej.Minister nawet przyznał otwarcie, że jest taki projekt ustawy nowelizującej obecne prawo.

Czytaj też: Medyczna marihuana przeszła przez Sejm

- Przedstawiałem, (...) jak wygląda ten projekt, jutro też będę rozmawiał z panią premier - mówił 19 czerwca minister. Premier jednak nie była zainteresowana tym rozwiązaniem. Jak informowaliśmy w następnych dniach premier nieprzychylnie spojrzała na projekt płatnego leczenia.

- Głośno mówiliśmy, pani premier również, że publiczna służba zdrowia ma być za darmo, a nie za pieniądze, w związku z tym poprosiła pana ministra do siebie na rozmowę  - powiedziała komentując propozycję z Ministerstwa Zdrowia Elżbieta Witek (PiS, KPRM).

- Pani premier oczekuje, że pan minister zdrowia będzie wiedział, co ma z tym zrobić, to znaczy oczekuje, że pan minister przeprowadzi u siebie w resorcie prace analityczne, skąd ten pomysł się wziął i czemu miał służyć - mówiła szefowa gabinetu politycznego premier Szydło.

Pytana, czy minister zdrowia wyszedł przed szereg Witek przyznała, że "pośpieszył się", choć jak dodała, "nie posądza go o złą wolę".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA