REKLAMA

Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta o projekcie frankowym: Najważniejsza ochrona interesów konsumentów

  • Autor: PAP/JS
  • 14 października 2016 18:07
Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta o projekcie frankowym: Najważniejsza ochrona interesów konsumentów Projekt ustawy frankowej jest w Sejmie, 19 października będzie omawiany (fot. pixabay)

Zgłaszając projekt zakładający zwrot spreadów frankowiczom prezydent uznał, że konstytucyjna zasada ochrony słusznych interesów konsumentów jest nadrzędna wobec zasady nie działania prawa wstecz - tak Przemysław Bryksa z Kancelarii Prezydenta komentuje zarzuty KNF wobec prezydenckiego projektu ustawy.

Koordynujący w Kancelarii Prezydenta prace nad projektem ustawy o zwrocie spreadów frankowiczom dyr. Przemysław Bryksa powiedział, że Kancelaria Prezydenta zapoznała się z opinią Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wobec prezydenckiego projektu. 

"Cieszymy się z jednej rzeczy, że pan przewodniczący KNF zgodził się z tezami, które formułuje od początku Kancelaria Prezydenta, iż problem kredytów odnoszonych do walut obcych jest zagrożeniem systemowym" - zaznaczył Bryksa. 

Przyznał, że zarazem szef KNF użył tego argumentu jako zarzutu wobec projektu, wskazując, że nie rozwiązuje on tego problemu systemowego. "Nie jest to celem tego projektu. Mają temu służyć inne działania, w tym także ze strony KNF, które były i są oczekiwane" - podkreślił Bryksa. 

"Ten projekt ma rozwiązać jeden konkretny problem - doprowadzić do zwrotu nienależnie pobranych przez banki spreadów" - dodał. 

Odniósł się też do niektórych konkretnych zarzutów szefa KNF np. dotyczących tego, że projekt narusza zasadę niedziałania prawa wstecz. 

"Zarzuty związane z niekonstytucyjnością tego projektu pojawiają się w bardzo wielu opiniach. Te opinie są po pierwsze bardzo do siebie podobne, co jest zastanawiające, a po drugie - są formułowane w oderwaniu od uzasadnienia do projektu. W uzasadnieniu tym wyraźnie napisaliśmy i prezydent podpisując projekt zgodził się z tym, że zasada nieretroaktywności prawa nie jest zasadą absolutną i że można regulować wstecz istniejące stosunki prawne wtedy, gdy inna wyższa potrzeba konstytucyjna tego wymaga" - wyjaśnił Bryksa. 

"W uzasadnieniu ujęto, że ochrona słusznych interesów konsumentów wynikająca wprost z konstytucji jest przyczyną, dla której są sformułowane przepisy ingerujące w stosunki umowne. Zdaniem pana prezydenta ochrona słusznych interesów konsumentów jest nadrzędna w stosunku do zasady nieretroaktywności prawa" - dodał. 

Zaznaczył, że prezydent ma nadzieję, iż parlament rozpatrując projekt "zważy te racje i podejmie właściwą decyzję". 

Bryksa przyznał też, że nie może stwierdzić, na ile wiarygodne są wyliczenia KNF, z których wynika, że koszt wejścia w życie ustawy dla banków wyniósłby 9,3 mld zł. 

"Moim zdaniem KNF powinna dokładnie pokazać metodologię tych wyliczeń i dane źródłowe. To nie jest wykonane, więc nie jestem w stanie sumy podanej przez urząd komisji zweryfikować" - powiedział.

Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta przypomniał zarazem, że w opinii KNF do poprzedniego, styczniowego projektu prezydenckiego koszt zwrotu spreadów szacowany był na ok. 15 mld zł. 

"Teraz mamy do czynienia z sytuacją, że w projekcie wprowadzone są istotne zmiany odnośnie wyliczania spreadów, odsetek, także poziomu kredytów, co radykalnie wpływa na wynik, a mimo tego KNF wylicza koszty na prawie 10 mld zł. To będzie zastanawiające i niejasne, dopóki nie będą ukazane źródła i sposoby obliczeń" - zaznaczył. 

Powtórzył, że prezydent nie ma w tej chwili intencji dokonywania zmian w projekcie. "Jednak jeśli pojawią się w toku prac parlamentarnych słuszne poprawki, wierzę, że prezydent będzie je akceptował" - zapowiedział. 

"Projekt jest w Sejmie, 19 października będzie omawiany i mam nadzieję, że jak najszybciej zostanie przyjęty" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA