REKLAMA

Przedstawiciele Solidarności Stoczni Gdańsk chcą ochraniać miesięcznicę smoleńską

  • Autor: PAP/JS
  • 04 lipca 2017 16:37
Przedstawiciele Solidarności Stoczni Gdańsk chcą ochraniać miesięcznicę smoleńską Miesięcznica katastrofy smoleńskiej (fot. youtube.com)

Przedstawiciele Solidarności Stoczni Gdańsk SA pojadą 10 lipca do Warszawy, by „ochraniać” miesięcznicę smoleńską - zapowiedział wiceprzewodniczący stoczniowej "S" Karol Guzikiewicz. Zapewnił jednocześnie, że stoczniowcy „nie będą łamać prawa”.

• Udział w kontrmanifestacji miesięcznicy smoleńskiej 10 lipca zapowiedzieli m.in. były prezydent Lech Wałęsa i b. działacz opozycyjny Władysław Frasyniuk.

• Na facebookowym profilu Obywatele RP ukazał się apel podpisany przez Wałęsę i Frasyniuka.

"10 lipca będziemy na pewno w Warszawie i będziemy z Jarosławem Kaczyńskim" - powiedział Guzikiewicz. Przypomniał, że obecnie stocznia jest niewielkim zakładem pracy, zatrudnia ok. 120 osób. "Minimum jeden autobus na pewno podejdzie" - dodał.

"Pojedziemy jako przedstawiciele Solidarności gdańskiej stoczni" - podkreślił Guzikiewicz. Przypomniał, że w przeszłości, w czasie różnego rodzaju spotkań, czy manifestacji, stoczniowcy pełnili już wielokrotnie funkcję "ochroniarzy". "Nie będziemy łamać prawa" - zadeklarował.

"Zgodnie z polskim prawem organizator danej manifestacji musi zabezpieczać ochronę. Jeżeli ktoś zagłusza, zakłóca, czy w jakiś sposób próbuje coś zrobić na tej manifestacji obcej, taką osobę się zatrzymuje: w jakiś sposób się ją okrąża, czy zatrzymuje, ale nie używa się siły. Natychmiast przekazuje się tę osobę policji. Więc jeśli dojdzie do takiej sytuacji, będzie to nasza rola" - zapowiedział Guzikiewicz.

Udział w kontrmanifestacji miesięcznicy smoleńskiej 10 lipca zapowiedzieli m.in. były prezydent Lech Wałęsa i b. działacz opozycyjny Władysław Frasyniuk. "Potwierdzam swoją obecność" - napisał b. prezydent na Facebooku. Udostępnił jednocześnie na swoim profilu wpis stowarzyszenia "My naród", które zapowiedziało: "My, Naród razem z Lechem Wałęsą i Władysławem Frasyniukiem na kontrmanifestacji miesięcznicy smoleńskiej 10 lipca 2017, nie może Was zabraknąć. To się dzieje teraz!".

Na facebookowym profilu Obywatele RP ukazał się apel podpisany przez Wałęsę i Frasyniuka. "My, Obywatelki i Obywatele, w obliczu zagrożeń wynikających z serii antydemokratycznych i niekonstytucyjnych decyzji rządu PiS stajemy w obronie podstawowych wolności należnych każdemu człowiekowi i obywatelowi RP" - czytamy w apelu.

"Walczymy o utrzymanie wartości demokratycznego państwa prawa oraz konstytucji nagminnie łamanych przez prezydenta Andrzeja Dudę i rząd premier Beaty Szydło. Nie godzimy się na odebranie nam podstawowych swobód obywatelskich i wolności zgromadzeń" - głosi apel.

Jego autorzy zapowiedzieli, że będą "walczyć z wszelkimi ruchami mającymi na celu wyprowadzenie Polski z UE". "Stajemy w obronie ofiar wojny uciekających przed śmiercią i szukających nadziei w krajach demokratycznych. Historia Polski jest historią ludzkiej solidarności i tymi wartościami będziemy się kierować wobec rodzin dotkniętych tragizmem wojny. Sprzeciwiamy się fali agresji i nietolerancji zalewającej Polskę, podsycanej przez główną siłę polityczną" - napisano w odezwie.

"Mając w pamięci tragiczny wypadek lotniczy pod Smoleńskiem, w którym zginął prezydent Lech Kaczyński i dziewięćdziesięciu pięciu obywateli, sprzeciwiamy się brutalnemu wykorzystywaniu zmarłych do bieżących celów politycznych. Stajemy w obronie naszych dzieci i ich dzieci, którym należy się prawo do wolnej, demokratycznej i nowoczesnej ojczyzny na miarę XXI wieku" - czytamy. "10 lipca my, Obywatele, staniemy na Krakowskim Przedmieściu na przeciwko Jarosława Kaczyńskiego w obronie naszych praw" - zapowiedziano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Bogdan Warturek 2017-07-10 00:39:16
    Wałęsa dogorywa w szpitalu ze strachu. Wystraszył się stoczniowców. I bardzo dobrze. Życzę zdrowia.
  • Solidarna 2017-07-04 17:56:11
    Jak właściciel Stoczni głupowatych pracowników zwolni następnego dnia , będzie to akt Solidaryzmu i demokracji. Z pewnością w danych okolicznościach nikt ich przed rozsądnym pracownicą nie uchroni nawet "S".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA