REKLAMA

Przez 500 plus i świadczenia rodzinne kobiety znikną z rynku pracy?

  • Autor: Newseria.pl/AT
  • 04 kwietnia 2017 12:40
Przez 500 plus i świadczenia rodzinne kobiety znikną z rynku pracy? Rośnie liczba kobiet, które jako powód bierności zawodowej podają obowiązki domowe i te związane z prowadzeniem domu (fot.pixabay.com)

Program Rodzina 500 plus oraz kumulowanie się innych dodatkowych świadczeń związanych z dziećmi, rodziną i pozostawaniem poza stosunkiem pracy sprawia, że coraz więcej kobiet znika z rynku pracy.

• Wzrasta bierność zawodowa kobiet.

• Świadczenia związane z opieką nad dzieckiem w połączeniu z planowaną podwyżką zasiłku dla bezrobotnych mogą nasilić odpływ kobiet z rynku pracy.

• Problem mogą odczuć pracodawcy, którzy będą poszukiwali pracowników sezonowych.

• Bierność zawodowa kobiet to jednak wyzwanie dla całej gospodarki.

• Osoby, które nie pracują ponad dwa lata, trudno z powrotem zaktywizować.

– Z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia ze sporym odejściem kobiet z rynku pracy ze względu na program Rodzina 500 plus oraz kumulowanie się innych dodatkowych świadczeń związanych z dziećmi, rodziną i pozostawaniem poza stosunkiem pracy. Jest to duże zmartwienie dla pracodawców, bo kobiety są ważnym elementem całej układanki organizacyjnej. Ich dalszy odpływ z rynku pracy może być bardzo niepokojący i trudny – ocenia Katarzyna Lorenc, ekspert Business Centre Club ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy.

Czytaj też: Rafalska: PiS nie chce zapędzić kobiet do domu. Daje wolność i wybór

W Polsce aktywnych zawodowo jest 48 proc. kobiet powyżej 15 roku życia. Rośnie liczba osób, które jako powód bierności zawodowej podają obowiązki domowe i związane z prowadzeniem domu (tylko od marca do września 2016 roku wzrosła o 143 tys.). Monitoring Rynku Pracy za IV kw. 2016 roku opracowany przez GUS wskazuje, że w ciągu roku liczba pracujących kobiet spadła o 6 tys. Zdaniem ekspertki Business Centre Club problem będzie się nasilać.

– Czekamy, co Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ustali w obszarze zasiłków dla bezrobotnych. Ich wzrost w połączeniu z zasiłkiem dla bezrobotnych, programem Rodzina 500 plus i innymi dodatkami faktycznie będą stawiały alternatywę: praca – brak pracy w bardzo niekorzystnym świetle. Czyli coraz mniej nam się będzie opłacało pracować – tłumaczy Lorenc.

W Polsce aktywnych zawodowo jest 48 proc. kobiet powyżej 15 roku życia (Katarzyna Lorenc, fot.newseria)

Rząd planuje podnieść zasiłek dla bezrobotnych do wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mogłyby wejść w życie z początkiem 2018 roku. W połączeniu z programem Rodzina 500 plus i świadczeniami wypłacanymi w związku z urodzeniem dziecka dla części kobiet praca nie będzie opłacalna, zwłaszcza dla tych słabiej zarabiających.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Sk 2017-04-04 20:56:38
    Chyba najwyższy czas aby pokazać rzeczywiste bezrobocie, a nie rejestrowane, czyli pokazać liczbę chętnych do podjęcia pracy- wszystkich chętnych! Ta prawda może nas wyzwolić z oszukańczego myślenia o rynku pracy i rezerwach pracowników gotowych do działania, a do tego trzeba pamiętać o naszych rodakach pozostawionych na nieludzkiej ziemi i tych marzących o powrocie z emigracji z zachoduREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA