REKLAMA

PSL apeluje o przyspieszenie prac nad obywatelskim projektem ws. emerytur

  • Autor: PAP/JS
  • 12 września 2016 17:14
PSL apeluje o przyspieszenie prac nad obywatelskim projektem ws. emerytur Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw został zgłoszony z inicjatywy PSL; w lipcu po pierwszym czytaniu został skierowany do prac w komisji. (fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

O przyspieszenie prac w Sejmie nad obywatelskim projektem zmian w ustawie emerytalnej, umożliwiającym przechodzenie na emeryturę po 40 latach pracy bez względu na wiek apelował poseł PSL Krystian Jarubas.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw został zgłoszony z inicjatywy PSL; w lipcu po pierwszym czytaniu został skierowany do prac w komisji.

Zgodnie z nim będzie można przejść na emeryturę po 40 latach opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej; nie liczyłby się czas studiów lub bezrobocia - zakłada projekt. Jeśli wyliczona emerytura byłaby niższa od minimalnej, do tego poziomu miałoby dopłacać państwo.

- Apelujemy (...) o przyspieszenie prac nad naszym projektem, z naszej inicjatywy, nad projektem obywatelskim: "Dobra emerytura", który jest złożony, ale z przykrością stwierdzam, że prace nad tym projektem nie trwają - powiedział Jarubas.

Poseł PSL na briefingu prasowym w Sejmie poinformował jednocześnie, że jego klub złoży dwie poprawki do prezydenckiego projektu ws. emerytur, którym w poniedziałek zajmie się sejmowa podkomisja.

Czytaj też: Błaszczak: Będzie więcej polskich policjantów w Wlk. Brytanii

Według Jarubasa pierwsza z nich zakłada możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach opłacania składek, kolejna dotyczy utrzymania prawa przechodzenia na emeryturę dla rolników po 35 latach opłacania składek; w przypadku mężczyzn po 60 roku życia, w przypadku kobiet - po 55 roku życia. - Chcemy, by te możliwości zostały utrzymane - podkreślił.

Prezydencki projekt, nad którym trwają prace w sejmowej podkomisji, przywraca niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn; nie ma w nim odniesienia do okresu składkowego.

Rzecznik ludowców Jakub Stefaniak przypomniał, że w dokumencie podpisanym przez szefa Solidarności Piotra Dudę i ówczesnego kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudę jest mowa o powiązaniu uprawnień emerytalnych ze stażem pracy. - Apelujemy, żeby ta umowa została dotrzymana. Projekt PSL, projekt obywatelski, te warunki spełnia. Jesteśmy gotowi, by prace nad tym projektem ruszyły. Można procedować nad dwoma projektami dwutorowo i stworzyć jeden, który będzie najlepszy dla Polaków - powiedział Stefaniak.

Przed wyborami prezydenckimi w 2015 r. Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" udzieliła poparcia Andrzejowi Dudzie. Podpisana została wtedy "Umowa programowa" między ówczesnym kandydatem PiS na prezydenta, a KK. Andrzej Duda zadeklarował m.in., że będzie prowadził politykę zmierzającą do obniżenia wieku emerytalnego i powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy.

Obecnie wiek emerytalny stopniowo podnoszony jest do 67 lat niezależnie od płci - mężczyźni będą przechodzić na emeryturę w tym wieku w 2020 r., a kobiety w 2040.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA