REKLAMA

PSL: bronimy polskich lasów

  • Autor: WGK
  • 16 września 2015 13:57
PSL: bronimy polskich lasów PSL: nie ma mowy o prywatyzacji lasów państwowych

Prawo do życia w czystym środowisku naturalnym i do bezpieczeństwa ekologicznego podkreśla PSL.

Wpis na Facebooku i tekst na stronie PSL ma przekonać wyborców, że PSL dba o komfort życia obywateli i czyste środowisko.

Jak piszą przedstawiciele PSL-u "Bogactwa naturalne, które oferuje nam las, od wieków zaspokajały potrzeby ludzkości. Lasy są >>fabryką tlenu<<, chronią nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłaniają glebę i wody, są ulubionym miejscem wypoczynku ludzi, są ostoją dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Znaczenie funkcji pozaprodukcyjnych lasów stale rośnie, do tego stopnia, że niektórzy naukowcy, próbując przeliczyć je >>na pieniądze<<, dochodzą do wniosku, że ich wartość od kilku do kilkunastu razy przewyższa wartość efektów funkcji produkcyjnych"

Według partii lasy są dobrem  publicznym,  powszechnego  dostępu  i  co  do  tego  nie  ma  nikt wątpliwości. W ostatnich latach las w coraz większym stopniu zaczyna być postrzegany jako dobro ponadnarodowe - globalne.

PO i PSL chciały uniemożliwić prywatyzację lasów państwowych

13 marca 2014 r. Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego i Klub PO złożyły w Sejmie projekt zmian w konstytucji uniemożliwiający prywatyzację Lasów Państwowych. Projekt przewidywał, że lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego (np. drogi, linie energetyczne). Pod projektem podpisało się ponad 250 posłów, oprócz przedstawicieli PSL i PO, także posłowie SLD.

Jak dalej piszą na swojej stronie internetowej przedstawiciele PSL:

"Sejm nie zdołał jednak zmienić konstytucji ws. ochrony lasów - do uzyskania niezbędnej większości zabrakło 5 głosów. Niestety posłowie związani z PiS nie byli w stanie działać ponad podziałami i nie chcieli przyczynić się do ochrony polskich lasów - głosowali przeciw projektowi .

Zachowanie posłów PiS wydało się być "dziwne" . Nie godzili się na zmiany, które przecież sami postulowali. Środowisko związane z PiS zbierało podpisy pod zmianą konstytucji, która miała zagwarantować najwyższe, bo konstytucyjne gwarancje dla Lasów Państwowych. Jednak kiedy można było przy aprobacie całego Sejmu wypracować najlepsze rozwiązania - posłowie PiS chyba woleli dalej straszyć społeczeństwo. Można odnieść wrażenie, że posłowie PiS oszukali ponad 2,5 mln osób, które podpisały wniosek o ochronę lasów".

Dodają: "Zastanawia fakt, że PiS chciał wrześniowe referendum rozszerzyć o kolejne pytania - dotyczące m.in. prywatyzacji Lasów Państwowych".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA