REKLAMA

PSL chce budowy pomnika Batalionów Chłopskich w Warszawie

  • Autor: PAP
  • 10 października 2016 13:14
PSL chce budowy pomnika Batalionów Chłopskich w Warszawie Kosiniak-Kamysz przekonywał, że PSL jest partią, która jest zobowiązana do tego, żeby pamiętać o przeszłości i umacniać historię. (Fot. Łukasz Kamiński arch.PSL)

W Warszawie musi powstać pomnik upamiętniający Bataliony Chłopskie. Nie pozwolimy żeby żołnierze BCh zostali zapomniani - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji naukowej w Sejmie z okazji 76. rocznicy powołania Batalionów Chłopskich.

- Chcemy upamiętnić tych wszystkich, którzy stworzyli fenomen Batalionów Chłopskich, fenomen na skalę europejską, armię synów i córek chłopskich, armię ludzi odważnych i niezłomnych w swych postanowieniach i przyrzeczeniach - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Zadeklarował, że PSL nie pozwoli, aby kiedykolwiek Bataliony Chłopskie i ich komendant Franciszek Kamiński, zostali "zapomniani, przemilczani i porzuceni". - To jest nasza dziejowa odpowiedzialność - oświadczył.

Prezes PSL wyraził nadzieję, że w najbliższych latach powstanie w Warszawie pomnik upamiętniający żołnierzy Batalionów Chłopskich. - Bataliony Chłopskie, ich rodziny, synowie i wnuki po prostu zasługują na ten pomnik. Ten pomnik musi powstać - podkreślił.

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że PSL jest partią, która jest zobowiązana do tego, żeby pamiętać o przeszłości i umacniać historię. - To jest nasz dziejowy obowiązek, to jest nasze dziedzictwo - oświadczył prezes PSL.

- Mam poczucie, że dzisiaj, ucząc się historii i mówiąc o patriotyzmie, nie wszyscy chcą pamiętać o Batalionach Chłopskich. Ruch ludowy ma wielką historię, musimy o nią zadbać, żeby patriotyzm nie był tylko i wyłącznie jednej formacji politycznej, bo on (patriotyzm) jest różnorodny i dla wszystkich jest tam miejsce. Budujmy razem wspólnotę narodową Polaków, musimy pamiętać o Armii Krajowej, Batalionach Chłopskich i Żołnierzach Wyklętych - zaznaczył szef ludowców.

Zdaniem prezesa PSL, "budowanie patriotyzmu i dumy narodowej jest naszym świętym obowiązkiem"

Poseł PSL Piotr Zgorzelski przypomniał, że Bataliony Chłopskie były drugą co do wielkości - po Armii Krajowej, podziemną armią zbrojną w okupowanej Polsce. - W szczytowym momencie liczyła 170 tysięcy żołnierzy, siecią swojego działania objęła 10 województw, 170 powiatów, ponad tysiąc gmin - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • pani_w_okularach 2016-10-11 14:22:19
    głupek wioskowy, nadal go muszę oglądać, skompromitowana sitwa nadal podnosi czerwony łebREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA