REKLAMA

PSL chce zbierać podpisy pod projektem dot. emerytury po 40 latach pracy

 • Autor: PAP/JS
 • 03 lutego 2016 12:33
PSL chce zbierać podpisy pod projektem dot. emerytury po 40 latach pracy PSL złoży swój projekt umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach pracy jako projekt obywatelski (fot. facebook.com)

· PSL złoży swój projekt umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach pracy jako projekt obywatelski.
· Partia złożyła wniosek o rejestrację komitetu u marszałka Sejmu, co umożliwia zbieranie podpisów pod projektem.
· Projekt ludowców został odrzucony przez Sejm pod koniec listopada.
· To ten sam projekt, który ludowcy złożyli też w poprzedniej kadencji.

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił na środowym (3 lutego) briefingu w Sejmie, że ludowcy złożyli u marszałka sejmu wniosek o rejestrację obywatelskiego komitetu, który będzie zbierał podpisy pod projektem "Dobra emerytura po 40 latach".

"To jest szansa dla tych, którzy najciężej pracują na skorzystanie z wypracowanych przez siebie pieniędzy i na przejście na emeryturę. To jest szansa dla tych wszystkich, którzy zaczęli pracę, którzy odprowadzali składki i mają prawo do emerytury. To jest propozycja dla pielęgniarek, dla rzemieślników, dla rolników. To jest propozycja dla wszystkich" - mówił b. minister pracy.

Jego zdaniem proponowane przez ludowców rozwiązanie daje prawo wyboru. "Wydaje się, że PSL staje dziś największą partią wolności" - ocenił Kosiniak-Kamysz, który przypomniał, że w listopadzie przeciwko projektowi PSL głosowały PO, Nowoczesna i Kukiz'15, a PiS wstrzymało się od głosu, co doprowadziło do odrzucenia projektu.

Zdaniem polityka, projekt budzi duże zainteresowanie. Dodał, że PSL rozpoczyna akcję zbierania podpisów pod projektem, a informacje na jego temat można znaleźć na stronie internetowej: www.dobraemerytura.info.

Prezes Stronnictwa zapowiadał już w styczniu, że ludowcy będą kontynuować starania o przyjęcie tego projektu, dlatego zdecydowali się na zorganizowanie "obywatelskiej akcji" zbierania podpisów przy udziale związków zawodowych i organizacji pozarządowych.

Projekt ludowców zakłada, że będzie można przejść na emeryturę po przepracowaniu 40 lat. Propozycja PSL przewiduje, że niezależnie od tego, w jakim wieku rozpoczęło się pracę, będzie można przejść na emeryturę po 40 składkowych latach. Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej; nie liczyłby się czas studiów lub bezrobocia.

Projekt PSL pozwala przejść na wcześniejszą emeryturę nawet tym, którzy przez cały czas pracy dostawali najniższą pensję, a z wyliczeń wyjdzie im emerytura poniżej minimalnej - czyli w wysokości kilkuset złotych. Ludowcy chcą takim osobom dopłacać do emerytury minimalnej (dziś wynosi ona 880,45 zł) z budżetu państwa.

Sejm rozpatruje obywatelski projekt ustawy, jeśli wraz z nim złożonych zostanie wymagane minimum 100 tys. podpisów obywateli popierających go. Na ich zebranie komitet inicjatywy obywatelskiej ma trzy miesiące od czasu zarejestrowania. Po złożeniu podpisów w Sejmie są one liczone i weryfikowane.

W tej chwili w Sejmie toczą się prace nad prezydenckim projektem przewidującym obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • obywatel 2016-02-05 14:14:06
  Kiedy skończycie z oszustwem obywateli ? przecież głosowaliście za wydłuzeniem wieku emerytalnego do 67 lat,a teraz gdy nie jesteście w rządzie robicie sie dobrzy.A jaka była waloryzacja emerytur i kwoty wolnej od podatku za waszych rządów?Wstyd
 • PIT-a nie płacę 2016-02-03 19:32:50
  Czy rolnicy będą płacić podatek dochodowy od osób fizycznych?
 • ŚWIETE KROWY 2016-02-03 19:29:03
  Czy rolnicy będą płacić składki emerytalne na równi z innymi grupami społecznymi?
 • FRAJERZY pl 2016-02-03 19:21:37
  CZY ZDROWI ROLNICY już od 55-ego roku życia, aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, będą nadal otrzymywać pieniądze w ramach tzw. renty strukturalnej ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA