REKLAMA

PSL i KORWiN zaproponowały swoje wizje Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/GP
  • 17 maja 2016 21:44
PSL i KORWiN zaproponowały swoje wizje Trybunału Konstytucyjnego Budynek Trybunału Konstytucyjnego, który jest przedmiotem sporu prawno-politycznego. (fot.:wikipedia.org/CC)

• PSL i KORWiN przedstawiły na spotkaniu u marszałka Sejmu swoje propozycje rozwiązań dot. sporu wokół TK. PO i Nowoczesnej zabrakło na spotkaniu, bo uznały, że nic ono nie zmieni.
• Zabrakło też Kukiz'15, bo nie został spełniony warunek tego klubu dot. obecności kamer.

We wtorek w Sejmie odbyło się spotkanie ws. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Brali w nim udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i przedstawiciel partii KORWiN; na spotkanie nie przyszli reprezentanci PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, SLD i Partii Razem.

Kosiniak-Kamysz poinformował na briefingu po spotkaniu, że w imieniu swojej partii przedstawił projekt, który daje szanse na wyjście z sytuacji szkodzącej Polsce i Polakom, która grozi "paraliżem państwa".

Zaznaczył, że usłyszał deklarację o rozpoczęciu prac na projektem w przyszłym tygodniu. Projekt nowelizacji ustawy o TK - złożony przez PSL pod koniec kwietnia - zakłada przejście w stan spoczynku sześciu sędziów TK, trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i trzech w obecnej, a także wybór nowych sędziów większością 2/3 głosów.

Prezes PSL podkreślił, że był na spotkaniu jako jedyny reprezentant opozycji parlamentarnej.

- Takie rozmowy opozycja, która poważnie podchodzi, musi też podejmować - ocenił.

Dodał, że w środę ludowcy będą rozmawiać z PO, Nowoczesną i klubem Kukiz'15 o swoim projekcie. Trzeba rozmawiać ze wszystkimi, bo znalezienie wyjścia z sytuacji jest dzisiaj bardzo potrzebne - ocenił.

Czytaj: Kto z rządu będzie gościł w Katowicach na spotkaniu ekonomicznym?

Konrad Berkowicz (KORWiN) po spotkaniu powiedział, że jego partia przedstawiła rozwiązanie kryzysu wokół TK. Podkreślił, że zaproponowane przez nich rozwiązania zakładają zmianę konstytucji, do której potrzebne jest współdziałanie opozycji.

- Jarosław Kaczyński przystał na nasz postulat dot. wyboru dwóch sędziów poprzez 2/3 posłów; najwyraźniej mówił to bez większej wiary. Zadeklarował też, że mógłby zgodzić się na ponowny wybór trzech sędziów, co do których są wątpliwości, ale pod warunkiem, że cały Trybunał byłby wybierany od nowa - powiedział Berkowicz.

Zaznaczył, że Kaczyński nie zgodził się na propozycję KORWiN, by sam Trybunał publikował swoje orzeczenia.

- Nie dał się przekonać, nie ze względu na porządek prawny, ale kryterium siły (...) Pan premier (Kaczyński) jako genialny taktyk rozważa, które rozwiązania dadzą mu siłę, a które nie - ocenił Berkowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA