REKLAMA

PSL proponuje: Złotówka za złotówkę w programie 500+

  • Autor: PAP/JS
  • 04 lutego 2016 18:13
PSL proponuje: Złotówka za złotówkę w programie 500+ Prezes ludowców podkreśla, że wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji, które wychowują dzieci, powinno być "jak najszersze" (fot. Piotr Drabik Wikipedia/CC BY 2.0)

· Projektem ustawy wprowadzającej program "Rodzina 500 plus" Sejm zajmie się na posiedzeniu 9 lutego.
· Prezes ludowców podkreśla, że wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji, które wychowują dzieci, powinno być "jak najszersze".
·  Pytany, jaki będzie koszt poprawki ludowców odpowiedział, że może to zostać wyliczone przez rząd, który dysponuje odpowiednimi instrumentami.

- PSL proponuje wprowadzenie do programu "Rodzina 500 plus" zasady "złotówka za złotówkę"; sprawi ona, że przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia nie będzie automatycznie oznaczało jego utraty - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak tłumaczył b. minister pracy wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę" będzie przykładowo oznaczało, że jeśli ktoś przekroczy próg dochodowy o 50 złotych, to nie straci świadczenia 500 złotych, tylko będzie ono pomniejszone o te 50 zł.

Zgodnie z zapisami projektu ustawy świadczenie w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. Tylko w przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Przekroczenie kryterium dochodowego choćby o złotówkę spowoduje utratę prawa do świadczenia.

"Chcemy powiększyć pomoc dla rodzin posiadających jedno dziecko, które o złotówkę przekroczą 800 zł" - podkreślił szef PSL.

Pytany, jaki będzie koszt poprawki ludowców Kosiniak-Kamysz odpowiedział, że może to zostać wyliczone przez rząd, który dysponuje odpowiednimi instrumentami.

Zaznaczył, że jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby zniesienie progu dochodowego, by świadczenie 500 złotych przysługiwało za każde dziecko, niezależnie od dochodów.

"Obietnica była: 500 złotych na każde dziecko" - mówił szef ludowców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA