REKLAMA

PSL: Z wielu obietnic, które PiS składało rolnikom, pozostały tylko słowa

  • Autor: PAP/JS
  • 09 czerwca 2016 12:07
PSL: Z wielu obietnic, które PiS składało rolnikom, pozostały tylko słowa "Rolnicy nadal nie będą mogli ubezpieczać swoich upraw od klęski suszy, albo stawki proponowane przez firmy ubezpieczeniowe będą mało atrakcyjne" - przekonywał Maliszewski (Fot. Fotolia)

• Z wielu obietnic, które PiS składało rolnikom, po pół roku rządów pozostały tylko słowa - oceniają politycy PSL.
• Według nich jednym z przykładów są niespełnione obietnice dotyczące wprowadzenia nowych metod szacowania strat i wypłaty odszkodowań w przypadku suszy.

Wiceszef komisji rolnictwa Mirosław Maliszewski (PSL) zaznaczył na konferencji w Sejmie, że PiS obiecywało wprowadzenie nowych metod szacowania strat i wypłaty odszkodowań w przypadku suszy, a nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, nad którą pracuje komisja rolnictwa, nie wprowadza dodatkowych mechanizmów, a zaledwie "kosmetyczne zmiany".

"Rolnicy nadal nie będą mogli ubezpieczać swoich upraw od klęski suszy, albo stawki proponowane przez firmy ubezpieczeniowe będą mało atrakcyjne" - przekonywał Maliszewski.

"Oznacza to rażące pogorszenie sytuacji rolników w momencie, kiedy gospodarstwa dotknie klęska suszy" - dodał.

Wiceszef komisji rolnictwa zaznaczył, że obecnie w Polsce w wielu regionach długo nie było deszczu i wielu plantatorów już narzeka na straty spowodowane suszą.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że minęło pół roku odkąd PiS, które obiecywało dużo rolnikom, przejęło rządy. "Z tych obietnic pozostały tylko słowa, a brak jest czynów" - ocenił. "Minął okres miesiąca miodowego dla rządu" - dodał.

Czytaj też: Kaczyński: Ustawa dot. TK mogłaby zostać uchwalona jeszcze w lipcu

Według szefa PSL charakterystyczne dla PiS jest to, że nie brakuje "pięknych słów" i zrzucania odpowiedzialności na poprzedników. Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że ludowcy będą punktować niedociągnięcia rządu w obszarze rolnictwa i zgłaszać własne pomysły.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ma na celu usprawnienie systemu ubezpieczeń w rolnictwie przez zapewnienie producentom rolnym szerszej dostępności do ubezpieczeń upraw rolnych z dopłatami z budżetu państwa do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych, wprowadzając podwyższone stawki taryfowe, do których będą stosowane dopłaty z budżetu państwa. Zmiana ustawy zapewni i upowszechni sprzedaż umów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zawierających pakiety rodzajów ryzyka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA