REKLAMA

Publikacja wyroku Trybunału rozgrzała polityczne głowy. Najnowsze komenatrze

  • Autor: GP
  • 11 grudnia 2015 11:22
Publikacja wyroku Trybunału rozgrzała polityczne głowy. Najnowsze komenatrze Poseł Krystyna Pawłowicz atakuje prezesa TK (fot.Łukasz Plewnia, flickr.com, licencja: CC BY-SA 2.0)

Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński tuż po przekazaniu informacji, że otrzymał pismo o wstrzymaniu publikacji wyroku, wstrzymał się od skomentowania tej sprawy. Swoją opinię wygłosili politycy i dziennikarze.

W piątek rano poinformowano, że Kancelaria Premiera przekazała w czwartek pismo, w którym ustosunkowała się do publikacji w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału z 3 grudnia tego roku.

Całość dokumentu można przeczytać tutaj.

Pierwszym medium, które poinformowało o sprawie była Gazeta Wyborcza. Niedługo później politycy i dziennikarze zabrali stanowisko wobec treści dokumentu i sytuacji jaką spowodował.

Lider opozycyjnej partii Nowoczesna Ryszard Petru wezwał wszystkich do udziału w sobotniej manifestacji pod Trybunałem Konstytucyjnym, która odbędzie się w samo południe. Partia apeluje też do prezydenta Andrzeja Dudy. Zdaniem Petru prezydent nadal może wykonać wyrok TK i tym samym naprawić swój błąd.

Źródło: twitter.com

Podobnie wypowiedział się na Twitterze Borys Budka, który był obecny przy ogłoszeniu niepublikowanego wyroku. Polityk PO nazwał działania kancelarii ordynarnymi.

Źródło: twitter.com

Jednocześnie szef klubu PO Sławomir Neumann w Sejmie odniósł się do zamieszania.

- Do łamania Konstytucji dołączyła dzisiaj premier Szydło. Apelujemy do prezydenta Dudy i premier Szydło by przestrzegali prawa, bo jak dotąd zmierzają prostą drogą pod Trybunał Stanu – zagroził polityk. - Ani premier, ani urzędnicy jej kancelarii nie mają prawa wstrzymywać publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego, ani w te wyroki ingerować.

Stanowiska rządu broni poseł PiS Krystyna Pawłowicz, która w poście na Facebooku zaatakowała prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

- Nie dopuszczając nowych sędziów do orzekania, Prezes Rzepliński działał bez podstawy prawnej, bo NIE MA żadnej podstawy w prawie dla takich jego samowolnych "decyzji". Prezes TK MUSI WYKONAĆ uchwałę Sejmu i nie ma od niej żadnego odwołania. Prezes działa więc samowolnie, buntując się przeciwko woli Sejmu i jego autonomicznym decyzjom - napisała poseł Pawłowicz.

Dziennikarze

Na antenie TVN24 Grzegorz Miecugow, na gorąco skrytykował poseł Kempę, która jako szefowa Kancelarii Premiera podpisała pismo, które wywołało burzę.

- Został przewrócony stolik – przyrównywał zachowanie polityków dziennikarz. - Kiedyś miałem kolegę, który gdy grał w szachy i mu nie szło, wywracał szachownicę. Mamy do czynienia z wywróceniem szachownicy i spytaniem no i co nam zrobicie? Pani Beata Kempa patrzy nam bezczelnie w oczy i mówi "tak, łamię prawo, no i co mi zrobicie?”

Media społecznościowe żyją wymianą opinii pod hashtagami #TrybunałKonstytucyjny i #TK.

Za niedopuszczalne i bulwersujące uznał to co zrobiła Kancelaria Mariusz Nowik, dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” i Newsweek.

Źródło: twitter.com

 

Michał Szułdrzyński poddaje w wątpliwość możliwość, na mocy jakiej Kancelaria Premiera wstrzymała zaplanowaną publikację wyroku.

Źródło: twitter.com

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA