REKLAMA

Rachunek za Puszczę Białowieską

  • Autor: PAP/GP
  • 03 sierpnia 2017 06:51
Rachunek za Puszczę Białowieską Minister Jan Szyszko stał się dla opozycji "szkodnikiem" a nie obrońcą środowiska. Stąd przezwisko "szyszkodnik", któego używają jego oponenci. (fot.:flickr.com/CC)

2,5 mld euro odszkodowania będzie się domagać od Komisji Europejskiej polski rząd, jeśli Bruksela doprowadzi do zaprzestania działań ochronnych na terenie Puszczy Białowieskiej - pisze w czwartek (3 sierpnia) "Nasz Dziennik".

Taka kwota znajdzie się w odpowiedzi ministra środowiska prof. Jana Szyszko na wniosek KE złożony do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zaprzestania przez Lasy Państwowe wycinania i usuwania z puszczy chorych i obumarłych drzew zaatakowanych przez korniki.

Odpowiedź musimy wysłać najpóźniej 4 sierpnia. Minister zapewnia, że termin zostanie dotrzymany. Skąd tak wysoka kwota potencjalnego odszkodowania? Minister Szyszko tłumaczy w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że są to wyliczenia wynikające z wyceny strat, jakie spowodowałoby zaprzestanie działań ochronnych w Puszczy Białowieskiej. Chodzi o to, że proces przed Trybunałem Sprawiedliwości może potrwać nawet 2-3 lata, a może i dłużej. Przez ten czas przyrodą poniesie ogromne straty.

Minister Szyszko ma nadzieję, że nasze argumenty, także te finansowe, przekonają Komisję Europejską do zmiany swojego nastawienia.

- Jestem pewien, że wygramy proces z Komisją Europejską przed unijnym Trybunałem, więc Bruksela powinna już teraz zabezpieczyć w swoim budżecie środki na odszkodowania dla Polski - podkreśla minister środowiska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • kornik pisiorek 2017-08-03 08:40:10
    Wycinka puszczy to zbrodnia która ma zasypać dziurę w budżecie. Puszcze tysiące lat radziła sobie ze szkodnikami sama i tym razem też by tak było. Wycinka 1 miliona drzew to ponad 10 miliardów zł do budżetu (prywaciarze też sobie zarobią) a Szyszko już mówi o następnym milionie. Nawet komuniści szanowali to co PISobolszeicy niszczą dla kasy. Teraz nasze drewno jedzie do Niemiec i Austrii.
  • qwert 2017-08-03 07:35:22
    no i dobrze! niech ten cały komitet unii wie, że każde prawo działa w obie strony! doczepiają się już do wszystkiego!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA