REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła projekt o wprowadzeniu nowego typu placówki dla osób bezdomnych

  • Autor: PAP/JS
  • 28 listopada 2017 16:29
Rada Ministrów przyjęła projekt o wprowadzeniu nowego typu placówki dla osób bezdomnych CIR zwróciło uwagę, że nowa placówka umożliwi świadczenie usług opiekuńczych osobom, które wymagają częściowej, nie całodobowej pomocy (fot. pixabay.com)

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który zakłada wprowadzenie nowego typu placówki: schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

• CIR przypomniało, że zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, zadaniem własnym gminy jest udzielenie tymczasowego schronienia i gmina zgłasza do rejestru wojewody miejsca tymczasowego schronienia w poszczególnych formach placówek.

• Projekt zakłada, że dostosowanie się do nowych standardów ogrzewalni, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych - ma nastąpić do 31 grudnia 2020 r.

W projekcie, który przygotowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, doprecyzowano przepisy dotyczące placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie nowego typu placówki: schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi.

CIR zwróciło uwagę, że nowa placówka umożliwi świadczenie usług opiekuńczych osobom, które wymagają częściowej, nie całodobowej pomocy (chodzi o pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych i opieki higienicznej). "Schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi będą zapewniały im tymczasowe schronienie wraz z usługami opiekuńczymi oraz usługami ukierunkowanymi na wzmacnianie aktywności społecznej, w miarę możliwości pomagając w wyjściu z bezdomności i uzyskaniu samodzielności życiowej" - podkreślono w komunikacie.

Ponadto proponowane przepisy dopuszczają w szczególnie uzasadnionych sytuacjach przyznanie tymczasowego schronienia (w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi) osobom bezdomnym, które posiadają decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej, na okres oczekiwania na umieszczenie w takiej placówce, nie dłużej jednak niż 4 miesiące.

CIR podkreśliło, że projekt przewiduje również usprawnienie procesu udzielania pomocy osobie bezdomnej w miejscu jej pobytu. "W przypadkach szczególnie uzasadnionych sytuacją osobistą osoby ubiegającej się o schronienie, w sprawach niecierpiących zwłoki, np. w trakcie mrozów zagrażających życiu osób bezdomnych, nie będzie już konieczne wcześniejsze podpisanie przez osobę bezdomną kontraktu socjalnego" - zaznaczono.

W proponowanych przepisach zmieniono formułę rejestru placówek na rejestr miejsc udzielenia tymczasowego schronienia. Dotychczasowa forma - zwróciło uwagę CIR - budziła wątpliwości zgłaszane przez wojewodów i organizacje pozarządowe.

Zgodnie z projektem, prowadzenie przez wojewodę rejestru miejsc udzielenia tymczasowego schronienia w schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, noclegowniach i ogrzewalniach "ma zapewnić maksymalny dostęp do informacji o miejscach tymczasowego schronienia dla osób bezdomnych i wszystkich potrzebujących takiego wsparcia".

CIR przypomniało, że zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, zadaniem własnym gminy jest udzielenie tymczasowego schronienia i gmina zgłasza do rejestru wojewody miejsca tymczasowego schronienia w poszczególnych formach placówek.

Projekt zakłada, że dostosowanie się do nowych standardów ogrzewalni, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych - ma nastąpić do 31 grudnia 2020 r.

W nowelizacji zaproponowano, aby nowe prawo weszło w życie po 30 dniach od daty publikacji ustawy, z wyjątkiem przepisów dotyczących prowadzonych przez wojewodów rejestrów miejsc udzielania przez gminy tymczasowego schronienia, które zaczną obowiązywać po 3 miesiącach od ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA