REKLAMA

Rada Ministrów zajmie się ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej

  • Autor: PAP/KDS
  • 26 marca 2018 15:27
Rada Ministrów zajmie się ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej Główny Geodeta Kraju ma być odpowiedzialny za tworzenie i utrzymanie geoportalu infrastruktury informacji przestrzennej. (fot.pixabay.com)

Minister Inwestycji i Rozwoju będzie odpowiedzialnym za infrastrukturę informacji przestrzennej w Polsce - zakłada projekt ustawy, którym we wtorek (27.03) ma zająć się rząd. Za tworzenie tej informacji będzie odpowiedzialny Główny Geodeta Kraju.

  • Zgodnie z wtorkowym programem Rady Ministrów, rząd ma się zająć projektem noweli ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej.
  • Za przygotowanie projektu odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji w porozumieniu z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.

- Powstanie, w związku z rekonstrukcją rządu, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz przeniesienie do tego resortu działu "budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo" stworzyło nową płaszczyznę do funkcjonowania infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji dołączonej do projektu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Jak napisano, infrastruktura informacji przestrzennej dostarcza niezbędnych geoinformacji wykorzystywanych przez publiczne i niepubliczne podmioty planujące i realizujące inwestycje o charakterze lokalnym, regionalnym i krajowym.

Podkreślono, że infrastruktura ta jest również elementem niezbędnym do wspierania rozwoju lokalnego i regionalnego. Ponadto pozwala na integrację, harmonizację i udostępnianie geoinformacji z różnych źródeł. Dzięki temu infrastruktura ta dostarcza informacji zarządczych dotyczących zjawisk, które występują w przestrzeni społeczno-gospodarczej Polski.

- Omówione przesłanki wskazują, iż ze względu na zarysowane uwarunkowania, infrastruktura informacji przestrzennej powinna być nadzorowana i koordynowana przez ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, jako jeden z elementów mechanizmu rozwoju kraju - napisano.

Zgodnie z tym, minister inwestycji i rozwoju będzie odpowiedzialnym za infrastrukturę informacji przestrzennej w Polsce oraz będzie nadzorował prace Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Oznacza to, że minister cyfryzacji nie będzie odpowiedzialny za infrastrukturę informacji przestrzennej w Polsce.

Natomiast Główny Geodeta Kraju ma być odpowiedzialny za tworzenie i utrzymanie geoportalu infrastruktury informacji przestrzennej jako centralnego punktu dostępu do usług przestrzennych.

Zgodnie z projektem, ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 6 ust. 2, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jac 2018-03-27 09:26:40
    I nie dziwota. Przez rok w departamencie geoinformacji (czy jakos tak) byl tylko jeden pracownik - dyrektor. A w tym gmachu to pracuje kilkuset ludzi przeciez. Czym ci ludzie sie zajmowali? Co ten resort w ogole robil przez ten czas?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA