REKLAMA

Rada RN rekomenduje swoim posłom utworzenie własnego koła

  • Autor: PAP/AS
  • 23 kwietnia 2016 17:31
Rada RN rekomenduje swoim posłom utworzenie własnego koła Spośród posłów RN na sobotniej konferencji po posiedzeniu Rady Politycznej Ruchu wystąpił tylko Robert Winnicki (fot. Twitter)

Rada Polityczna Ruchu Narodowego rekomenduje posłom partii Ruch Narodowy rozpoczęcie prac nad budową samodzielnego koła narodowego w Sejmie RP - głosi sobotnia uchwała tego gremium. Podawane powody to m.in. zbliżenie Kukiz'15 z PO i N oraz różnice ws. ustawy antyaborcyjnej.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza poinformował PAP, że poza Winnickim, wszyscy pozostali posłowie RN zostają w klubie Kukiz'15. Wymienił: Tomasza Rzymkowskiego, Sylwestra Chruszcza, Adama Andruszkiewicza, który jest szefem Młodzieży Wszechpolskiej i Bartosza Józwiaka, członka RN a zarazem prezesa UPR. Poseł Andruszkiewicz potwierdził PAP tę informację i zapowiedział wydanie jeszcze w sobotę oświadczenia w tej sprawie.

Spośród posłów RN na sobotniej konferencji po posiedzeniu Rady Politycznej Ruchu wystąpił tylko Robert Winnicki. "Ruch Narodowy nigdy nie zrezygnował i nie zrezygnuje z podmiotowości na scenie politycznej" - mówił.

Jak przekonywali przedstawiciele Ruchu Narodowego, ujawnienie tzw. taśm Kukiza było tylko tłem, a nie głównym powodem, dla którego władze RN wydały taką rekomendację dla swoich posłów. W czwartek w internecie ujawniono nagranie prywatnej rozmowy, na którym lider Kukiz'15 Paweł Kukiz m.in. w nieparlamentarnych słowach wypowiadał się o działaczu Ruchu Narodowego Arturze Zawiszy.

"Wydarzenia ostatnich tygodni sprawiły, że zakwestionowane zostały podstawy porozumienia na jakich Ruch Narodowy zgodził się funkcjonować w ramach klubu poselskiego Kukiz'15" - napisano w uchwale. Zaapelowano w niej też o jedność i solidarność wszystkich członków formacji. Po zebraniu władz Ruchu przeczytał ją dziennikarzom członek zarządu głównego Ruchu Narodowego Jakub Kalus.

Pierwszym z wymienianych przez RN powodów podjęcia uchwały jest "zbliżenie taktyczne i wizerunkowe z demoliberalną opozycją Platformą Obywatelską i Nowoczesną przy jednoczesnej narzuconej dyscyplinie głosowania w klubie". W uchwale zaznaczono, że Ruch Narodowy jest "występującą z pozycji narodowo-katolickich opozycją wobec PiS", nie jest mu jednak również po drodze z ugrupowaniami Ryszarda Petru i Grzegorza Schetyny.

Drugim argumentem RN jest jego stanowisko w sprawie ochrony życia poczętego. "Niestety wbrew ustaleniom przedwyborczym zaczęło być tłumione w klubie Kukiz'15" - przekonywał poseł Robert Winnicki. Według RN wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak wypowiadał się, iż cały klub jest za utrzymaniem obecnej ustawy antyaborcyjnej. "Traktujemy to jako złamanie przedwyborczych ustaleń" - głosi uchwała. Ustalenia te - jak zaznaczono w dokumencie RN - zakładały, że klub nie będzie zajmował stanowiska w sprawach światopoglądowych, a posłom zapewnia się wolność sumienia i postaw politycznych w tym względzie. "Ruch Narodowy opowiada się za pełną ochroną życia poczętego i będzie o tę kwestię otwarcie walczył" - mówił Kalus.

Trzecim powodem rekomendacji Rady Politycznej RN jest krytyczny stosunek Ruchu Narodowego do Unii Europejskiej. "Ruch Narodowy opowiada się za natychmiastową ofensywą polityczną państwa polskiego w celu rewizji stosunków Polski z Unią Europejską" - napisano w uchwale. RN chciałby przejścia ze ścisłej unii politycznej na luźnej konfederację współpracy gospodarczej. "Jeśli tego celu nie udałoby się osiągnąć, należy rozpocząć przygotowania do opuszczenia UE przez Polskę" - uważa. Tymczasem szefostwo klubu Kukiz '15 - według RN - sugerowało, że w klubie nie ma zwolenników opuszczenia UE przez Polskę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA