REKLAMA

Rady wydziałów prawa UJ i UŚ apelują do prezydenta, by nie podpisywał ustaw o SN i KRS

  • Autor: PAP/JS
  • 19 grudnia 2017 21:22
Rady wydziałów prawa UJ i UŚ apelują do prezydenta, by nie podpisywał ustaw o SN i KRS Naukowcy zwrócili się z apelem do prezydenta, by nie podpisywał ustaw o KRS i SN (fot. pixabay.com)

Ustawy o KRS i SN wprowadzają demontaż państwa prawa; postawią Polskę poza cywilizacyjnym kręgiem Zachodu – uważa Rada WPiA Uniwersytetu Śląskiego. Podobną uchwałę z apelem do prezydenta o niepodpisywanie ustaw przyjęła Rada WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W przyjętej uchwale Rada Wydziału Prawa i Administracji UŚ w Katowicach wyraziła solidarność ze środowiskiem sędziowskim, zapewniła sędziów o swym poparciu i zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał tych ustaw.

"Jesteśmy przekonani, że przyjęte w sposób sprzeczny z Konstytucją RP zmiany drastycznie obniżą standard ochrony praw jednostki i postawią nasze państwo poza cywilizacyjnym kręgiem Zachodu" - napisali autorzy uchwały, podpisanej przez dziekana WPiA UŚ prof. Czesława Martysza.

Naukowcy zwrócili się z apelem do prezydenta, by nie podpisywał ustaw o KRS i SN. "Zatroskani o stan praworządności w Polsce prosimy strażnika Konstytucji o wywiązanie się z powierzonej mu roli" - czytamy w uchwale.

Czytaj też: Paweł Mucha: Prezydent przygląda się pracom nad nowelizacją Kodeksu wyborczego

Przedstawiciele Rady ocenili, że obecnie niezależność i niezawisłość sędziowska "są likwidowane i wystawiane na próbę przez władzę wykonawczą". Wyrazili solidarność z polskimi sędziami. "Wobec demontażu systemowych gwarancji niezależności, dla sędziów nadszedł czas indywidualnych wyborów i dawania świadectwa przyzwoitości. Jesteśmy przekonani, że polscy sędziowie nie zawiodą społecznego zaufania" - napisano w uchwale.

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w podobnej uchwale przyjętej we wtorek wyraziła "zdecydowany sprzeciw wobec zmian ustawy o KRS i ustawy o SN". Także autorzy tej uchwały zaapelowali do prezydenta Dudy, aby nie dopuścił do wejścia w życie tych ustaw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA