REKLAMA

Radziwiłł: chcemy poszerzać listę bezpłatnych leków 75 plus

  • Autor: aw/PAP
  • 07 września 2017 15:28
Radziwiłł: chcemy poszerzać listę bezpłatnych leków 75 plus Program nie ma być zachętą do nabywania większej ilości leków (fot.pixabay)

Chcemy poszerzać listę bezpłatnych leków 75 plus, ale nie w sposób irracjonalny; nie chcemy, żeby ten program stał się zachętą do nabywania większej ilości leków – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Radziwiłł podczas jednego z paneli na Forum Ekonomicznym w Krynicy zwrócił uwagę, że z programu bezpłatnych leków 75 plus skorzystało 2,2 mln osób.

"20 mln recept, 40 mln opakowań leków, ponad 370 mln zł, które zostały w kieszeniach seniorów" - mówił. Jak podkreślił, nadal wśród seniorów istnieje zjawisko niewykupywania leków z powodu braku środków. Dodał, że jego skala jest trudna do oszacowania. "To zjawisko występowało i, naturalnie, występuje tam, gdzie tych recept do wykupienia jest więcej" - oświadczył minister.

Zaznaczył, że nie chciałby, aby program stał się zachętą do nabywania większej ilości leków. "Chcemy zlikwidować barierę dostępu do leków, która istniała i być może nadal istnieje" - mówił Radziwiłł.

Zapowiedział, że lista leków będzie poszerzana. "Strategią poszerzania listy będzie również wsłuchiwanie się w głos środowiska medycznego, które będzie nam sugerować, jakiego rodzaju obszary powinniśmy pokryć tym programem, o ile będą na to środki" - zapowiedział.

Zwrócił uwagę, z każdym rokiem nakłady finansowe na program będą zwiększane. "W tym roku na to mamy 564 mln, w kolejnych latach coraz więcej, aż osiągamy poziom 1 mld 208 mln zł. To jest bardzo konkretna kwota, która przyniesie ulgę osobom, które muszą te leki wykupywać" - powiedział minister.

Zauważył, że program bezpłatnych leków wpłynął na system opieki zdrowotnej w Polsce. "Są pierwsze dane, które sugerują, że zwiększyła się nieco liczba wizyt, w tej grupie wiekowej (75 plus - PAP) u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. I zmniejszyła się nieco liczba wizyt u lekarzy specjalistów" - mówił

"Osobiście bardzo się z tego cieszę. Systemowo jest to zjawisko niezwykle korzystne. Od początku nie ukrywałem, że taki jest jeden z celów tego projektu" - dodał.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Rutkowska-Piotrowska zwróciła uwagę, że zaobserwowano, iż coraz więcej starszych osób realizuje swoje recepty. "Zauważyliśmy 30-procentowy wzrost liczby opakowań wydawanych w ramach tego programu. Na początku programu wydawaliśmy 30 mln opakowań, obecnie jest to 40 mln" - podkreśliła.

"Pacjenci z zadowoleniem przyjęli ten program. I przyznam, że liczą na więcej. Pacjenci bardzo chcieliby, aby wszystkie leki dla osób 75 plus były wydawane za darmo. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie jest to możliwe" - dodała.

Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Joanna Kopcińska (PiS) podkreśliła, że program to rewolucyjna zmiana. "To zmiany, które przywracają godność seniorom. Seniorzy mieli wstydliwy problem, często odchodzili od okienek aptecznych z niezrealizowaną receptą. Nie podejmowali czasami leczenia, które ordynował lekarz, bądź je przerywali z przyczyn ekonomicznych" - mówiła.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA