REKLAMA

Radziwiłł: koordynowana opieka medyczna powinna być standardem

  • Autor: bad/PAP
  • 01 kwietnia 2017 19:06
Radziwiłł: koordynowana opieka medyczna powinna być standardem

Radziwiłł: koordynowana opieka medyczna powinna objąć większość służby zdrowia.

• Koordynowana opieka medyczna to standard, który rząd chce wprowadzić w większości obszarów służby zdrowia.

• Zdaniem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, koordynowana opieka pozwala pacjentom odzyskać podmiotowość.

• W jego opinii, mówienie o pacjentach jako świadczeniobiorcach, jest nieporozumieniem.

- Koordynowana opieka to hasło, które w kontekście brania większej odpowiedzialności za to, co się dzieje w służbie zdrowia to coś, co chcemy wprowadzić w większości obszarów służby zdrowia - powiedział Radziwiłł, który był jednym z prelegentów konferencji "Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży, podczas porodu i połogu w kontekście ustawy +za życiem+"

- Dziś na rynku świadczeń, albo jeszcze gorzej - rynku usług zdrowotnych (…), które moim zdaniem zupełnie nie pasuje do pojęcia służby zdrowia (...), z akcentem na służbę, mówi się najczęściej o procedurach, o świadczeniodawcach i - o zgrozo - o świadczeniobiorcach - kontynuował minister. - To jest zupełne nieporozumienie. Niestety, ci pacjenci są dziś obiektem - dodał.

- Zaprzeczeniem takiej sytuacji jest koordynowana opieka - podkreślał Radziwiłł. - Opieka, w której pacjent może czuć się "zaopiekowany", który wcale nie oczekuje wykonania procedur, który jest często słaby, zaniedbany, bezradny, a jego opiekunowie też często tacy są. Ten pacjent ma szansę liczyć na to, że ktoś po prostu się nim zajmie, pochyli się nad wszystkimi jego potrzebami i zaoferuje mu potrzebną opiekę, a nie procedury - dodał.

Zdaniem Radziwiłła, koordynowana opieka to kierunek, w którym cała rodzina, która oczekuje dziecka, a później, w której rodzi się dziecko, może czuć się panami swojej sytuacji. - To taki obszar, który jest forpocztą jeżeli chodzi o prawa pacjenta, bo prawa pacjenta to coś niezwykle ważnego we wszystkich obszarach - powiedział szef resortu zdrowia.

Do uczestników konferencji list skierowała premier Beata Szydło. "Dzięki koordynacji opieki nad kobietą w ciąży znacząco poprawi się dostępność i jakość opieki nad ciężarną" - podkreślała premier, której słowa odczytał minister w kancelarii premiera Paweł Szefernaker.

- Przygotowany przez nasz rząd program "Za życiem" jest kolejnym kompleksowym planem działań skierowanym do kobiet w ciąży powikłanej i zagrożonej, czy kobiet spodziewających się dziecka dotkniętego chorobą. Rząd musi zawsze stać po stronie obywateli, a szczególnie tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy. Program "Za życiem" jest tego wyrazem - dodał Szefernaker.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA