REKLAMA

Radziwiłł: Przywrócenie stażu podyplomowego korzystne dla lekarzy i pacjentów

  • Autor: PAP/JS
  • 22 września 2016 15:34
Radziwiłł: Przywrócenie stażu podyplomowego korzystne dla lekarzy i pacjentów Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślał, że likwidację stażu krytykowali zarówno studenci medycyny, lekarze, jak i rektorzy uczelni medycznych (fot.mzd.gov.pl)

• Przywrócenie stażu podyplomowego jest korzystne zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów - przekonywał w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
• Projekt, którym  zajmowała się komisja zdrowia, daje pełne prawo wykonywania zawodu lekarzom stażystom.

Ze stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów zrezygnowano w 2011 r. Pierwsi absolwenci, którzy nie odbyli stażu, mieli opuścić uczelnie medyczne w 2018 r. Celem tej zmiany było zwiększenie liczby lekarzy dzięki wprowadzeniu kształcenia praktycznego na ostatnim roku studiów, co w praktyce miało skutkować wcześniejszym dopuszczeniem do zawodu.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślał, że likwidację stażu krytykowali zarówno studenci medycyny, lekarze, jak i rektorzy uczelni medycznych. - Przywrócenie stażu podyplomowego (...) z pełnym prawem wykonywania zawodu wydawanym w celu odbycia stażu podyplomowego na czas odbycia stażu oraz odbywanego pod nadzorem opiekuna, jest rozwiązaniem korzystnym dla wszystkich stron włączonych w udzielanie świadczeń zdrowotnych - zapewniał minister.

Wskazał, że lekarzom zapewni on bezpieczne, pod nadzorem opiekuna, wejście w życie zawodowe i doskonalenie umiejętności praktycznych. - A jednocześnie dla świadczeniodawców i pacjentów oznacza zwiększenie dostępu do lekarzy - przekonywał.

Przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej podczas posiedzenia komisji apelowali o wykreślenie z projektu zapisów - w ich ocenie - ograniczających dostęp do pytań z Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK), Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES), które już się odbyły. Prezes NRL Maciej Hamankiewicz przypomniał, że w czerwcu Trybunał Konstytucyjny uznał, że pytania z tych egzaminów podlegają udostępnieniu.

Przeciwny ujawnianiu pytań jest minister Radziwiłł. - Nie może być tak, że medycynę sprowadzimy do egzaminu takiego, jak na prawo jazdy, gdzie można się nauczyć kilkuset pytań i odpowiadać na nie na pamięć. Taka sytuacja jest niedopuszczalna" - powiedział. "Udostępnienie pytań to jest coś bardzo groźnego dla bezpieczeństwa pacjentów - dodał.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli także przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, którzy przed Sejmem zorganizowali ok. dwudziestoosobową pikietę. Rezydenci apelowali do posłów o wpisanie do projektu zapisu gwarantującego istotny wzrost wynagrodzeń lekarzy. Przedstawiciele klubu Kukiz'15 poinformowali, że zgłosili poprawkę realizującą postulat młodych lekarzy.

Czytaj też: Wiceminister sprawiedliwości za całkowitym zakazem aborcji

Przewodniczący komisji Bartosz Arłukowicz (PO) poinformował, że dalsze prace legislacyjne nad tym projektem komisja podejmie na kolejnym posiedzeniu.

Zgodnie z projektem młodzi lekarze będą odbywać staż podyplomowy pod kierunkiem opiekuna (lekarza specjalisty albo lekarza dentysty wykonującego zawód co najmniej przez 5 lat). Stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu, czyli będą mogli m.in. wystawiać recepty, wydawać opinie i orzeczenia lekarskie.

Lekarz stażysta, który nie ukończył lub nie odbył stażu podyplomowego w ciągu 5 lat od uzyskania prawa wykonywania zawodu, będzie mógł go odbyć na podstawie umowy o szkolenie zawartej z podmiotem prowadzącym staż. Czas trwania stażu nie zostanie przedłużony, jeśli od dnia uzyskania prawa wykonywania zawodu upłynęło 5 lat.

Zgodnie z projektem noweli, cudzoziemcy niebędący obywatelami UE, ubiegający się o odbycie stażu podyplomowego w Polsce będą go odbywali na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z jednostką uprawnioną do jego prowadzenia.

Przewidziano też, że obywatele polscy i państw członkowskich UE studiujący medycynę w języku obcym (również za granicą) będą mogli ubiegać się o prawo wykonywania zawodu w Polsce bez konieczności zdawania egzaminu z języka polskiego, jeżeli przedstawią dokument potwierdzający jego znajomość.

Projekt zmienia także zasady przystępowania do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) - będą mogli do nich przystąpić wyłącznie lekarze po ukończeniu studiów.

Wprowadzono także przepisy, które umożliwią podejmowanie wspólnych działań ratunkowych na obszarze przygranicznym przez polskie i niemieckie służby ratownictwa medycznego.

Większość przepisów nowelizacji ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA