REKLAMA

Rafalska: Dobre i dobrze płatne miejsca pracy to wyzwania dzisiejszego rynku pracy

  • Autor: PAP/AT
  • 06 grudnia 2016 10:20
Rafalska: Dobre i dobrze płatne miejsca pracy to wyzwania dzisiejszego rynku pracy Najniższa stopa bezrobocia jest obecnie w woj. wielkopolskim, a najwyższa w warmińsko - mazurskim (Elżbieta Rafalska, fot.premier.gov.pl)

• Rok do roku bezrobocie jest niższe - podała minister Elżbieta Rafalska.
• Pracodawcy muszą się bardziej starać by zdobyć pracownika.
• Poszukując pracownika na rynku pracy muszą mu oferować wyższe wynagrodzenie, ale też lepszej jakości miejsca pracy - stwierdziła minister.

Stopa bezrobocia według szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wyniosła w listopadzie 8,2 proc., tyle co w październiku – poinformowała we wtorek minister Elżbieta Rafalska. To najniższy listopadowy wskaźnik od 1991 r.

Rok do roku bezrobocie jest niższe o 1,4 pkt. proc. - podała minister we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie. W listopadzie br. liczba bezrobotnych wyniosła 1 mln 314,8 tys. osób. i była o 215,8 tys. osób niższa niż przed rokiem - spadek o 14,1 proc. Jest 16,2 mln osób pracujących.

Rafalska oceniła, że w porównaniu z danymi z ubiegłego roku sytuacja jest dużo lepsza, pracodawcy poszukując pracownika na rynku pracy muszą mu oferować wyższe wynagrodzenie, ale też lepszej jakości miejsca pracy. "Dobre, trwałe, dobrze płatne miejsca pracy, to są wyzwania dzisiejszego rynku pracy" - podkreśliła.

Minister zaznaczyła, że najniższa stopa bezrobocia jest obecnie w woj. wielkopolskim - 5 proc, a najwyższa w warmińsko - mazurskim 13,9 proc. Największe spadki odnotowano w listopadzie w woj. łódzkim - o 1,1 proc. - 1000 osób; bezrobocie spadało też w woj mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Najwyższy wzrost liczby bezrobotnych był w woj. lubelskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej wyniosła 109,3 tys. - podała minister Rafalska. Oznacza to, że spadła w porównaniu do października o 7,7 tys. czyli o 6,6 proc.

W ocenie szefowej resortu bezrobocie utrzymało się, ponieważ do urzędów pracy wróciła część osób zatrudnionych na czas określony, zakończyły się prace sezonowe m.in. w turystyce, budownictwie i leśnictwie. W końcówce roku kończą się też działania w ramach aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu - wyjaśniła.

Resort liczy na to, że mimo tradycyjnie sezonowego wzrostu wskaźników bezrobocia w tym okresie jeszcze w grudniu stopa bezrobocia utrzyma się na obecnym poziomie - mówił dziennikarzom wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Zaznaczył, że już od stycznia resort będzie uruchamiał środki z Funduszu na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, i liczy na to, ze nie będzie jakiegoś skoku jeśli chodzi o wzrost bezrobocia w trzech miesiącach zimowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Nie rozumiem 2016-12-06 10:33:08
    Nie wiem dlaczego Rafalska się martwi. Przecież te dobrze płatne mają pupile PIS.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA