REKLAMA

Rafalska: Era niskich wynagrodzeń musi się skończyć

  • Autor: GP
  • 17 czerwca 2016 09:07
Rafalska: Era niskich wynagrodzeń musi się skończyć Minister rodziny, pracy i polityki społecznej w rządzie Beaty Szydło, Elżbieta Rafalska. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• Minister Elżbieta Rafalska przekonuje, że dla konkurencyjności polskiej gospodarki musimy podnieść płace, także względem średniej UE.
• Rafalska liczy, że w najbliższym czasie rynek pracy w Polsce będzie "rynkiem pracownika".
• Zapytana o program 500 plus, minister przytoczyła najnowsze statystyki i dała do zrozumienia, że złożenie wniosku latem będzie wzbogacone o rewaloryzację za miesiące 2016 roku, które już upłynęły.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej była gościem Polskiego Radia. W rozmowie, w piątek (17 czerwca) mówiła niemal w całości o pracy, płacy i programie 500 plus.

Pierwszym ważnym tematem o którym polityk rządu chciała mówić były niskie płace w Polsce.

- Era niskich wynagrodzeń musi się skończyć - przekonywała Rafalska. - Propozycja podniesienia płacy minimalnej to dobra wiadomość, zwłaszcza dla mało zarabiających. - Dwa tys. zł pensji minimalnej to najnowsza propozycja rządu, którą udało się przyjąć w tym tygodniu.

Minister chce też, by płace w Polsce rosły wobec średniej UE - Nie możemy konkurować niskimi wynagrodzeniami, to trzeba zmienić - mówiła i zapowiedziała, że rząd rozważa różne opcje wpływu na ten stan rzeczy.

Czytaj: Donald Tusk nadal rozmawia z PO? Spotkał się z europosłami partii

- Chcemy, aby poprawiała się sytuacja materialna rodzin z powodu wzrostu wynagrodzeń.

W ocenie przyszłości, Rafalska jest optymistką. Nie ma wątpliwości, że w najbliższym czasie to pracodawcy będą zabiegać o pracowników, a nie odwrotnie.

Drugim tematem rozmowy był program 500 plus.

Minister Rafalska przekonywała, że liderem realizacji programu wsparcia dzietności Polaków są województwa świętokrzyskie, lubuskie i zachodnio-pomorskie.

Jednak najciekawszą informacją związaną z programem, jaką przekazała polityk było stwierdzenie, że złożone obecnie wnioski, będą wyrównywane.

- Składając wniosek w programie Rodzina 500 plus do 1 lipca włącznie otrzymamy świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia - konstatowała minister rządu Beaty Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • artamator 2016-06-17 12:36:38
    Na tej ziemi współczynnik dzietności zapewniający zastępowalność pokoleń wynosi około 2,1. W Polsce na jedną kobietę rodzi się 1,33 dziecka. Jesteśmy jednym z najmniej dzietnych państw na całym świecie. Do czasów DOBREJ ZMIANY postępowanie wszystkich uprzednich rządów prowadzące do tej dramatycznej sytuacji było celowe ! Od dwudziestu lat systematycznie spada liczba ludności. Liczba urodzeń nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń. Rok 2013 był szczególnie niekorzystny. Według NIK liczba urodzeń była o 15 tys. niższa od liczby zgonów, a współczynnik dzietności wynosił 1,26. Dla stabilnego rozwoju demograficznego powinien wynosić 2,1. Przy utrzymywaniu się obecnych trendów, w 2060 roku liczba ludności Polski z blisko 39 mln zmniejszy się do ok. 32 mln osób. Ogólnie, chodziło cały czas o stworzenie przestrzeni życiowej dla tych z zachodniej granicy i dla obywateli znad pewnego ciepłego morza, gdzie jest stale gorąco i nie tylko z racji klimatu. Tym pierwszym udało się nas niszczyć do 1945 roku ale reperkusje ich obecnych działań w innej formie są powielane nadal. Ci drudzy stoją cały czas za plecami innych ale okazuje się, że ich plany destrukcji Polski są jeszcze bardziej niebezpieczne i mają tysiąc letni rodowód...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA