REKLAMA

Rafalska: Polityka senioralna jednym z priorytetów rządu

  • Autor: PAP/JS
  • 18 października 2016 15:49
Rafalska: Polityka senioralna jednym z priorytetów rządu Elżbieta Rafalska przypomniała, że przy MRPiPS utworzona została Rada ds. polityki senioralnej(fot. Ministerstwo rodziny/twitter)

• Działania na rzecz osób starszych to jeden z priorytetów rządu w obszarze polityki społecznej - zapewniła minister RPiPS Elżbieta Rafalska na konferencji "Dobre praktyki na rzecz osób starszych".
• Doświadczenia wymieniali na niej m.in. samorządowcy i organizacje pozarządowe.

Wśród prezentowanych rozwiązań były m.in.: projekt mieszkań chronionych dla osób starszych, ogólnopolska karta seniora czy różne projekty aktywizujące seniorów - senior mentorem czy angielski dla seniora.

"Polskie społeczeństwo się starzeje (…). W 2025 roku niemal co trzecia osoba będzie w wieku co najmniej 60 lat. W związku z tym polityka społeczna na rzecz osób starszych (…) stanowi dla całej rady ministrów jeden z priorytetów polityki społecznej" - powiedziała na odbywającej się w resorcie konferencji Rafalska.

Przypomniała, że przy MRPiPS utworzona została Rada ds. polityki senioralnej, która pracuje obecnie nad weryfikacją i aktualizacją założeń polityki senioralnej oraz stworzeniem programu polityki wobec osób starszych do roku 2030; resort prowadzi program Senior-Wigor na lata 2015-2020, który ma zostać przekształcony w program Senior+; trwa też Rządowy program na rzecz aktywności społecznej osób starszych 2014-2020.

Na konferencji zaprezentowano też kilkadziesiąt oddolnych inicjatyw, skierowanych do seniorów. Był wśród nich m.in. kielecki program mieszkań chronionych. Kielce mają dziś trzy takie budynki, w których znajduje się łącznie 65 mieszkań. Lokale przysługują osobom, które wymagają takiego wsparcia np. ze względu na wiek. Jak wyjaśniała Magdalena Gościniewicz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach - mieszkańcy mają do dyspozycji pokój z balkonem, kuchnię i łazienkę, w każdym mieszkaniu jest sygnał przywoławczy, a w każdym budynku jedno mieszkanie pełni rolę całodobowej dyżurki dla pracownika obsługującego mieszkańców. Miesięczny koszt takiego lokalu to ok. 400 zł.

Czytaj też: Obraduje rząd m.in. o zawieszeniu do 1 stycznia 2018 obowiązywania tzw. podatku handlowego

Stowarzyszenie Manko wprowadziło Ogólnopolską Kartę Seniora. Karta funkcjonuje od ponad dwóch lat, korzysta z niej ponad 54 tys. seniorów, którzy mogą korzystać ze zniżek w ponad 400 instytucjach jak: uzdrowiska, przychodnie, kina, teatry, kawiarnie, biura podróży. Program objął patronatem m.in. minister zdrowia. Karta jest bezterminowa i bezpłatna, a może ją wyrobić każda osoba, która ukończyła 60 lat m.in. na stronie glosseniora.pl.

Projekt aktywizujący Senior-mentorem prowadzi Katolicka Fundacja Pomocy Osobom Uzależnionym i Dzieciom Karan. Z jednej strony uczestniczą w nim młodzi ludzie po terapii uzależnień, z drugiej seniorzy, doświadczone życiowo osoby, które udzielają im wsparcia i rady. Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów prowadzi Teatr "Tradycja", który wystawia spektakle dla dzieci, a Fundacja "Vladislawia" realizuje projekt Angielski dla seniora. Takich programów w skali kraju można mnożyć.

Rafalska podkreśliła, że prezentowane na konferencji praktyki samorządów i organizacji pozarządowych są niezwykle cenne, bo sprawiają, że "nie musimy się uczyć na własnych błędach", ale "możemy skorzystać z doświadczeń, które zostały już wdrożone, zastosowane". Wskazała, że projekty "pokazują dużą kreatywność samorządu i organizacji samorządowych, działających na rzecz osób starszych".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA