REKLAMA

Rafalska: wiek seniora to czas na pasje i zainteresowania

 • Autor: PAP/EM
 • 20 stycznia 2017 13:36
Rafalska: wiek seniora to czas na pasje i zainteresowania W 2017 r. ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej na realizację Programu Senior Plus przeznaczy 30 mln zł. (fot. pixabay)

Wieku seniora nie należy utożsamiać z niekończącymi się problemami zdrowotnymi; to czas na pasje - powiedziała w piątek (20 stycznia) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która odwiedziła dzienny dom opieki "Senior Wigor" w Błoniu.

Rafalska powiedziała, że bycie seniorem ma swoje dobre strony. "Ciężko pracujemy i przychodzi taki moment, że mamy więcej czasu na własne pasje i zainteresowania. Możemy cieszyć się wnukami. Każdy wiek ma swoje dobre strony. Bycia osobą starszą nie trzeba postrzegać tylko i wyłącznie jako niekończących się problemów zdrowotnych, tylko jako czas, który dla nas się otwiera" - powiedziała do seniorów Rafalska.

"Widzę, że ten dom jest pełen. Bardzo się cieszę, że państwo znajdujecie tu miejsce, w którym możecie spędzić czas, znaleźć zajęcie, spotkać się z kimś. Takie miejsca są potrzebne" - zwróciła się do seniorów szefowa resortu rodziny.

Jak mówiła, ministerstwo prowadzi nie tylko politykę prorodzinną, lecz także senioralną. "Bardzo nam zależy, żeby jakość życia seniorów, osób starszych, była lepsza. Żyjemy coraz dłużej - i bardzo dobrze, ale ważne jest, żebyśmy żyli dłużej w dobrym zdrowiu, w sprawności. O tym trzeba myśleć znacznie wcześniej niż wtedy, kiedy mamy 60, 70 czy 80 lat. Na to trzeba zapracować. Dlatego mówimy, jak ważna jest wszelka aktywność: kulturalna, sportowa, rekreacyjna" - wyjaśniała Rafalska.

Przyznała, że sama jest już babcią. "Babcia to jest taka instytucja, ostatnia deska ratunku czasami" - podkreśliła. Życzyła seniorom dużo "zdrowia i aktywności". "Dopóki jesteśmy aktywni, to jesteśmy samodzielni. Na pewno marzeniem każdego z nas jest sytuacja, w której jesteśmy samodzielni i dla nikogo nigdy nie chcielibyśmy być ciężarem" - dodała minister rodziny.

Dyrektorka placówki w Błoniu Agnieszka Kurach powiedziała, że seniorzy zaczynają dzień od pomiaru ciśnienia. "Później zaczynamy ćwiczenia na sali. To są zazwyczaj proste ćwiczenia ruchowe na rowerkach, taki poranny rozruch. Potem idziemy na kawę, herbatę i drugie śniadanie" - mówiła.

Zaznaczyła, że w placówce seniorzy mogą skorzystać z wielu zajęć, np. plastycznych, muzycznych czy kulinarnych. "W tym ostatnim przypadku seniorzy oczywiście nie uczą się gotować, bo zazwyczaj to potrafią. Ale po prostu podtrzymujemy te umiejętności. Robimy wszystko razem w przyjemnej atmosferze" - powiedziała Kurach.

Jak mówiła, dom opieki jest przede wszystkim dla osób, które nie mogą samodzielnie zostać w domu. "Rodziny muszą iść do pracy i boją się, że babcia zostawi włączony gaz albo otworzy okno lub drzwi i wyjdzie z domu. My działamy bardziej opiekuńczo. Ośrodek jest otwarty od godz. 7 do 17" - podkreśliła dyrektorka.

"Gdyby nie było naszej instytucji, tymi starszymi osobami opiekowaliby się zapewne wynajęci opiekunowie. Albo rodzina najbliższa, zazwyczaj to jest córka, która nie mogłaby pracować" - dodała Kurach.

Zwróciła uwagę, że z placówki bezpłatnie mogę skorzystać osoby, których dochody nie przekraczają 634 zł. Powyżej tej kwoty obowiązuje odpłatność, wynosząca - w zależności od wysokości emerytury - od 100 do 400 zł miesięcznie.

Burmistrz miasta Błonie Zenon Reszka przypomniał, że dom opieki został oddany do użytku w grudniu 2015 r. "Wcześniej było tu przedszkole, które zostało przeniesione w inne miejsce. Obecnie z placówki korzysta ok. 30 osób. Po tym roku doświadczeń wiemy, że to był dom bardzo potrzebny dla naszych seniorów. Już mamy plany, żeby go powiększyć, bo okazało się, że jest za mały" - podkreślił.

W 2017 r. ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej na realizację Programu Senior Plus przeznaczy 30 mln zł. Program skierowany jest do samorządów prowadzących albo zamierzających otworzyć na swoim terenie domy lub kluby dziennego pobytu dla seniorów. Program Senior Plus na lata 2015-20 (znany wcześniej jako Senior-Wigor) przewiduje dofinansowanie do organizacji tego typu placówek, a także do ich późniejszego utrzymania. W przypadku inwestycji wysokość dofinansowania może sięgnąć 80 proc. kosztów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Adrzeje 2017-06-28 15:38:49
  Dokładnie też zgodzę się ze stwierdzeniem że seniorzy mają idealny okres na rozwijanie pasji, ja dlatego wybierając dom opieki dla mojego ojca, położyłem duży nacisk na to aby te pasje mogły być realizowane przez mojego tatę: tak właśnie wybrałem dom opieki Promyk w miejsc. Unierzyż woj. Mazowieckie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA