REKLAMA

Raport: misja pokojowa ONZ na Ukrainie musiałaby liczyć 20 tys. żołnierzy

 • Autor: PAP/rs
 • 12 lutego 2018 15:36
Raport: misja pokojowa ONZ na Ukrainie musiałaby liczyć 20 tys. żołnierzy Aby pomóc zakończyć kryzys na Ukrainie, ONZ powinna rozważyć wysłanie tam 20 tys. żołnierzy. (Fot. Shutterstock.com)

Aby pomóc zakończyć kryzys na Ukrainie, ONZ powinna rozważyć wysłanie tam 20 tys. żołnierzy z krajów nienależących do NATO i 4 tys. policjantów - wynika z nowego raportu, który ma zostać zaprezentowany w tym tygodniu. Informuje o nim w poniedziałek Reuters.

 • Prezydent Rosji Władimir Putin zasugerował wysłanie na wschód Ukrainy niewielkiej misji pokojowej ONZ, którą wielu zachodnich obserwatorów postrzega jako szansę na wynegocjowanie szerszych sił ONZ, mających na celu przywrócenie porządku w regionie.
 • - Operacja wymagałaby udziału niektórych krajów Europy, takich jak Szwecja, krajów z doświadczeniem w utrzymywaniu pokoju, takich jak Brazylia i krajów, które cieszą się zaufaniem Rosji, takich jak Białoruś - twierdzi autor raportu i ekspert ds. ONZ na Uniwersytecie Columbia, Richard Gowan.
 • Mimo że niektórzy dyplomaci i eksperci wspominali o misji liczącej nawet 50 tys. żołnierzy i policjantów, to Gowan uważa, że oczekiwanie, iż kraje wyślą aż tylu członków sił bezpieczeństwa jest nierealistyczne. Poza tym tak liczne siły najpewniej spotkałyby się ze sprzeciwem Moskwy.

Raport opracowano na zlecenie byłego szefa NATO Andersa Fogha Rasmussena, który obecnie jest doradcą prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Dokument zostanie przedstawiony urzędnikom w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa; przyjrzy się mu m.in. specjalny wysłannik USA na Ukrainę Kurt Volker.

- Operacja wymagałaby udziału niektórych krajów Europy, takich jak Szwecja, krajów z doświadczeniem w utrzymywaniu pokoju, takich jak Brazylia i krajów, które cieszą się zaufaniem Rosji, takich jak Białoruś - twierdzi autor raportu i ekspert ds. ONZ na Uniwersytecie Columbia, Richard Gowan.

Prezydent Rosji Władimir Putin zasugerował wysłanie na wschód Ukrainy niewielkiej misji pokojowej ONZ, którą wielu zachodnich obserwatorów postrzega jako szansę na wynegocjowanie szerszych sił ONZ, mających na celu przywrócenie porządku w regionie - twierdzą dyplomaci cytowani przez Reutera. Ponad 10 tys. ludzi zginęło od kwietnia 2014 roku w wyniku konfliktu między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.

Mimo że niektórzy dyplomaci i eksperci wspominali o misji liczącej nawet 50 tys. żołnierzy i policjantów, to Gowan uważa, że oczekiwanie, iż kraje wyślą aż tylu członków sił bezpieczeństwa jest nierealistyczne. Poza tym tak liczne siły najpewniej spotkałyby się ze sprzeciwem Moskwy.

Według Gowana utworzenie sił pokojowych mogłoby umożliwić przeprowadzenie wyborów lokalnych na wschodzie Ukrainy, co jest częścią porozumień mińskich z 2015 roku, wynegocjowanych przez Kijów, Moskwę, Paryż i Berlin. Ich celem jest przywrócenie Ukrainie kontroli nad swą granicą z Rosją i wycofanie ciężkiej broni z tych obszarów.

"W przypadku zdobycia znacznej obecności w terenie w rozsądnym tempie chciano by w ciągu 12 miesięcy przeprowadzić lokalne wybory i utrzymać tam siły pokojowe na czas uspokojenia sytuacji, np. łącznie na dwa lata" - dodał Gowan.

Przekonuje on, że kluczowa dla pokoju w regionie byłaby również obecność międzynarodowych sił policyjnych. Gowan tłumaczy, że żołnierze w czołgach nie powinni bowiem radzić sobie z protestami, które mogłyby wybuchnąć po wyborach.

Obecnie ok. 700 nieuzbrojonych cywilnych obserwatorów działa na Ukrainie w ramach Specjalnej Misji Monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Jednak ich obecność nie ograniczyła napięcia w terenie.

Jak pisze Reuters, na drodze do zatwierdzenia jakichkolwiek sił ONZ na Ukrainie stoi wiele przeszkód. Rosja, która jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ dysponuje prawem weta, musiałaby zatwierdzić wszelkie szczegółowe ustalenia. Nie jest też jasne, czy Szwecja chciałaby pokierować misją.

Wysocy rangą przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji omówią konflikt na Ukrainie na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA