REKLAMA

"Ratujmy kobiety 2017" zbiera podpisy pod projektem liberalizującym przepisy o aborcji

  • Autor: PAP/JS
  • 03 sierpnia 2017 14:40
"Ratujmy kobiety 2017" zbiera podpisy pod projektem liberalizującym przepisy o aborcji Zdaniem Nowackiej projekt ma na celu "normalizacje prawa aborcyjnego w Polsce" (fot. pixabay.com)

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy Kobiety 2017" rozpoczął zbiórkę 100 tys. podpisów pod projektem liberalizującym przepisy aborcyjne - poinformowała na konferencji prasowej pełnomocniczka komitetu Barbara Nowacka.

Komitet "Ratujmy Kobiety 2017" został zarejestrowany w ubiegłym tygodniu przez marszałka Sejmu. Ma trzy miesiące na zebranie minimum 100 tys. podpisów obywateli popierających projekt ustawy, by mógł on zostać złożony w Sejmie, jako projekt obywatelski.

Zdaniem Nowackiej projekt ma na celu "normalizacje prawa aborcyjnego w Polsce". "Projekt zaprasza też do szerokiej dyskusji na temat wychowania do życia w rodzinie, edukacji seksualnej, ale również dostępności do antykoncepcji" - podkreśliła.

Nowacka poinformowała, że komitet oprócz zbiórki podpisów będzie prowadził kampanię informacyjną i edukacyjną w internecie. "Będą spoty, będą memy (...), ale również rozmowy z lekarzami, prawnikami, ale przede wszystkim ze zwykłymi ludźmi, kobietami i mężczyznami, którzy kiedyś stają przed wyborem - szanować prawo czy dokonywać mądrych wyborów. Ja bym chciała, żeby Polska była krajem, w którym możemy szanując prawo dokonywać mądrych wyborów" - podkreśliła.

Jak informuje komitet przygotowany przez niego projekt obejmuje m.in. prawo do legalnego przerwania ciąży do końca 12. tygodnia. Ponadto przewiduje wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, łatwy i darmowy dostęp do antykoncepcji, przywraca antykoncepcję awaryjną bez recepty. Reguluje również stosowanie klauzuli sumienia przez lekarzy-ginekologów.

Wsparcie dla projektu zadeklarowały Inicjatywa Feministyczna, Partia Zieloni, SLD oraz Partia Razem, a także stowarzyszenia Ogólnopolski Strajk Kobiet, Kongres Kobiet, Dziewuchy Dziewuchom, Inicjatywa Polska, Marsz Godności, Fundacja Izabeli Jarugi-Nowackiej i Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Poprzedni projekt, przygotowany przez komitet "Ratujmy Kobiety" został odrzucony przez Sejm we wrześniu zeszłego roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • bierna 2017-08-19 12:16:38
    Moim zdaniem kazdy powinien miec wybor. Chce stosowac kalendarzyk - niech stosuje, chce zakladac rodzine - niech zaklada, ale ludzie drodzy chce stosowac antykoncepcje - niech stosuje! Przeciez to ja sama powinnam decydowac, czy lykajac tabletki jestem ok czy nie.. Nie mam problemu z tym, zeby antykoncepcja dlugotrwala byla na recepte - sama stosuje ja w postaci tabletek belara, ale nie wyobrazam sobie tego, zeby za pol roku ktos zamknal mi dostep do niej calkowicie, a boje sie ze Polska wlasnie do tego dazy..REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA