REKLAMA

Realizacja polityki zagranicznej wymaga odpowiednich kadr

  • Autor: PAP/AT
  • 21 marca 2018 11:00
Realizacja polityki zagranicznej wymaga odpowiednich kadr Ministerstw Spraw Zagranicznych (fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

Będziemy zatrudniać młode, dobrze wykształcone osoby. Dzięki wprowadzeniu dwóch rekrutacji będziemy kształcić 60 aplikantów rocznie - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas expose w Sejmie.

Minister poinformował, że "obecnie w centrali i na placówkach pracuje w sumie 4700 osób, z których 900 posiada stopień dyplomatyczny nadany na stałe".

"Aby zmienić te proporcje, będziemy zatrudniać młode, dobrze wykształcone osoby. Do Akademii Dyplomatycznej o jedno miejsce ubiega się ponad 10 kandydatów. Dzięki wprowadzeniu dwóch rekrutacji będziemy kształcić 60 aplikantów rocznie" - mówił Czaputowicz.

Szef MSZ mówił też o dążeniu do poprawy jakości i dostępności opieki konsularnej. "Centrum Informacji Konsularnej obsłużyło w 2017 r. 65 tys. połączeń telefonicznych od naszych obywateli w Zjednoczonym Królestwie i Irlandii. W tym roku rozszerzamy jego działalność na Niemcy, Francję i Holandię" - powiedział Czaputowicz.

Czytaj też: Czaputowicz: Komisja Europejska i Parlament Europejski nie są uprawnione do instruowania rządów

Oświadczył również, że wzmacniana jest polska obecność dyplomatyczna na świecie.

"W 2017 roku otworzyliśmy Ambasadę RP w Republice Panamy z akredytacją na 8 państw regionu, oraz Ambasadę w Zjednoczonej Republice Tanzanii, także z akredytacją na państwa sąsiednie. W styczniu br. rozpoczęła działalność Ambasada RP w Republice Filipin. Otworzyliśmy Konsulaty Generalne w Houston i Belfaście, a urząd konsularny w Montrealu został podniesiony do klasy Konsulatu Generalnego. Budujemy nową siedzibę ambasady w Berlinie; pod jednym dachem znajdą się instytucje reprezentujące interesy polityczne i gospodarcze Polski. Wznosimy nową siedzibę ambasady w Mińsku. Dobiega końca adaptacja Pałacu Paców na siedzibę Ambasady RP w Wilnie; otwarcie nastąpi w drugiej połowie roku" - poinformował szef MSZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • WoWa 2018-03-21 12:01:25
    Odpowiednich kadr to znaczy jakich ? Swoich jak wskazują zmiany służbie MSZ.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA