REKLAMA

Referendum konstytucyjne. Już 60 propozycji pytań

 • Autor: PAP/KDS
 • 26 lutego 2018 19:46
Referendum konstytucyjne. Już 60 propozycji pytań W ramach konsultacji padły już propozycje ok. 60 pytań referendalnych. (fot.premier.gov.pl)

Już około 60 propozycji pytań do referendum konstytucyjnego padło podczas dotychczasowych spotkań i konsultacji. - W projekcie postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego znajdzie się ok. 10 pytań - poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 • W Gorzowie Wlkp. w poniedziałek (26.02) odbyło się ostatnie z regionalnych, otwartych spotkań nt. referendum dot. nowej konstytucji.
 • W ramach konsultacji padły już propozycje ok. 60 pytań referendalnych. 
 •  Zaproszenie do debaty nad nowym kształtem konstytucji prezydent skierował do wszystkich obywateli, organizacji społecznych, mediów, instytucji edukacyjnych, związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców czy związków wyznaniowych.

- Ten materiał jest bardzo duży. Jesteśmy na etapie takim, że prawnicy, także eksperci podpowiadają panu prezydentowi, pan prezydent będzie dokonywał takiego wyboru ok. 10 pytań referendalnych" - powiedział Mucha, który jest też pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum dotyczącego nowej konstytucji.

Dodał, że podczas konsultacji pojawiły się m.in. kwestie związane z demokracją partycypacyjną, czyli wzmocnieniem instytucji referendum, kwestie związane z systemem emerytalnym, zabezpieczeniem społecznym, edukacją, ochroną zdrowia, odpowiedzialnością urzędniczą czy też postulaty w sprawie struktury samorządu terytorialnego.

Pytany o termin podjęcia decyzji, co do treści pytań referendalnych powiedział, że to perspektywa od kilku do kilkunastu tygodni.

Czytaj więcej: Prezydent wybrał termin referendum. Pokryje się z wyborami samorządowymi?

- Myślę, że na wiosnę można się spodziewać uszczegółowienia. Nie wykluczam takiej sytuacji, że pan prezydent zdecyduje się ujawnić pytania zanim zostanie formalnie skierowany wniosek do Senatu - powiedział Mucha.

- Gdybyśmy rozważali sytuację taką, że to ma być połączenie daty referendum i daty wyborów samorządowych. To wtedy mamy sytuację tego rodzaju, że potrzebna jest ustawa epizodyczna. My mamy przygotowany projekt takiej ustawy, która kwestie prawne, organizacyjne, wszystkie kwestie związane także z transparentnością, jeżeli chodzi o ten akt głosowania, będzie rozstrzygać (…) Da się to zrobić - powiedział Mucha. Zaznaczył, że decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.

- Poczekajmy chwilę i te rozstrzygnięcia pewnie pan prezydent będzie przedstawiał. Zapowiadałem i sądzę, że jeszcze w marcu może się odbyć Tweetup z udziałem dziennikarzy, z udziałem pana prezydenta, być może kolejne okoliczności będą znane - dodał Mucha.

W Gorzowie tematem przewodnim spotkania były zagadnienia polityki społecznej w świetle konstytucji. Oprócz ekspertów miała o tym mówić minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, ale z powodu choroby nie dotarła na spotkanie. Wiceszef prezydenckiej kancelarii zapowiedział, że w marcu w Warszawie zostanie zorganizowane spotkanie z udziałem szefowej resortu rodziny.

Czytaj więcej: Wsparli Solidarną Polskę, dostali intratne posady? PO domaga się działań prokuratury

- Będzie debata w Pałacu Prezydenckim wspólnie o konstytucji, wspólnie o polityce społecznej, czyli w pewnym sensie to, co miało wydarzyć się w Gorzowie odwzorujemy także na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim" - powiedział Mucha.

Podobnie jak w innych miastach, podczas spotkania w Gorzowie rozdawana była ankieta dotycząca zmian w konstytucji zawierająca szereg pytań, m.in. czy zmiany w ustawie zasadniczej powinny dotyczyć sposobu wyboru prezydenta oraz Sejmu i Senatu, zakresu kompetencji głowy państwa w relacji do premiera i obu izb parlamentu, a także czy zmienić mają się zasady funkcjonowania sądów i działanie samorządu terytorialnego. Łącznie od sierpnia zeszłego roku we wszystkich regionach odbyło się 18 takich spotkań.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Wierzaca ale nie w koscio 2018-02-27 12:47:53
  Do WoWa: jesli Pani/ Pan uwaza ,ze bedzie mozliwosc podniesienia kwestii lenna wobec WatyKlanu w pytaniach referendalnych, to sie srodze rozczaruje. Juz chyba przyjdzie mi zemrzec w niewoli WatyKlanu. Mam tyle lat ,ze nie doczekam WOLNEJ Polski
 • WoWa 2018-02-27 11:28:54
  Jest rzeczą nie do przyjęcia żeby Polacy nie znali pytań przed decyzją o ich umieszczeniu w referendum i żeby nie było szerokiej, publicznej nad tym dyskusji. Pytaniami bowiem lub szczególnie ich brakiem w niektórych kwestiach można dowolnie pokierować przyszłymi zapisami. Jestem ciekaw, czy w pytaniach zawarte zostanie także to nt. naszych dalszych stosunków z państwem Watykan tj. przywilejami formalnymi i nieformalnymi obcego państwa (tj. instytucji kościoła) w Polsce i czy Polska będzie zmierzać w kierunku państwa wyznaniowego czy wręcz przeciwnie nastąpi rozdział Kościół (Watykan) - Państwo ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA