REKLAMA

Referendum konstytucyjne. Kwaśniewskiego śmieszy pomysł Andrzeja Dudy

 • Autor: GP
 • 09 maja 2017 09:49
Referendum konstytucyjne. Kwaśniewskiego śmieszy pomysł Andrzeja Dudy Aleksander Kwaśniewski był jedynym prezydentem Polski, który piastował urząd dwie kadencje. (fot. Piotr Drabik/flickr.com/CC)

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski sceptycznie a nawet humorystycznie, podchodzi do propozycji Andrzeja Dudu pytania Polaków o Konstytucję. W inicjatywie obecnego prezydenta Kwaśniewski dostrzega próbę pytania o poparcie PiS.

• Były prezydent ocenia, że pomysł referendum wraz z wyborami samorządowymi jest "śmieszny".

• Powołał się przy tym na przykłady referendów zarządzanych w ostatnich 30 latach, jedno zaproponował gen. Jaruzelski, jeszcze w PRL, drugie Bronisław Komorowski.

• Referendum dla byłego prezydenta może przekształcić się w plebiscyt popularności PiS.

Były prezydent, współtwórca Konstytucji RP z 1997 roku Aleksandr Kwaśniewski był we wtorek pytany w radiu o obecną sytuację polityczną, z naciskiem właśnie na polską ustawę zasadniczą. Warto pamiętać, że to właśnie Kwaśniewski był prezydentem, gdy w 1997 roku Polacy opowiadali się w referendum o tym akcie prawnym.

Temat Konstytucji wrócił do polskiej debaty publicznej 3 maja, gdy Andrzej Duda zasugerował pytanie narodu o ustrój kraju w 2018, w 100. rocznicę Niepodległości.

- Kiedy słyszę, że tak zwane referendum konstytucyjne miałoby się odbyć z wyborami samorządowymi, to jest to po prostu śmieszne - zakpił z propozycji obecnego prezydenta jego poprzednik. Słowa padły w audycji politycznej radia Zet. W uzasadnieniu swojego stanowiska Kwaśniewski podsumował referendum konstytucyjne jako niepoważne i nieodpowiedzialne.

Czytaj też: Lewicowa partia wzywa do delegalizacji prawicowej organizacji

Ono może być momentami dramatycznie szkodliwe i może podważyć fundament państwa - dalej mówił Aleksander Kwaśniewski.

Problemem są pytania

W ocenie bardziej szczegółowej były prezydent uzasadnił, że kluczem do dobrego referendum jest zawężenie pytania do bardzo precyzyjnego i jasnego komunikatu. W rozmowie z radiem RDC, w pierwszych dniach maja, Andrzej Duda nie wykluczył, że karta referendalna może mieć i nawet kilkanaście pytań. Dla Kwaśniewskiego to stanowczo zbyt wiele.

- Generał Jaruzelski zrobił referendum, gdzie nikt nie rozumiał o co chodzi - mówił Kwaśniewski, powołując się na przykład ze schyłku państwowości PRL. - Bronisław Komorowski zrobił referendum o jednomandatowych okręgach wyborczych (JOW). Nie obrażajmy obywateli - stwierdził w konkluzji tych przykładów były prezydent.

Referendum Jaruzelskiego, było podyktowane ustawą o konsultacjach społecznych i odbyło się w 1987 roku, w listopadzie. Władze pytały o "uzdrowienie gospodarki" i "głęboką demokratyzację życia politycznego". Choć frekwencja oficjalnie wyniosła 67,3 proc. i referendum było wiążące uważa się, że w świetle zmian 1989 roku nie miało ono realnego znaczenia dla życia publicznego.

Duda gra na PR

Co bardziej interesuje prezydenta Kwaśniewskiego, to polityczny zabieg jakim jest propozycja Dudy w obecnej sytuacji politycznej. Ocena Kwaśniewskiego jest jednoznaczna - chodzi o plebiscyt.

- Jeżeli Andrzej Duda zada pytanie, czy zmieniać Konstytucję, to referendum ma pewien smak - mówił jeszcze w radiu Zet były prezydent. - Będzie za PiS lub przeciwko. Jeżeli to ma być referendum na temat popularności PiS-u, to życzę powodzenia - skończył.

Temat referendum w założeniu miałby zgrać się z rokiem rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA