REKLAMA

Reforma edukacji, Anna Zalewska: Wzrosła liczba etatów nauczycieli

 • Autor: PAP/jk
 • 14 listopada 2017 10:06
Reforma edukacji, Anna Zalewska: Wzrosła liczba etatów nauczycieli - Mamy ponad 17,7 tys. etatów więcej, mamy jeszcze ponad 7 tys. etatów w tzw. godzinach ponadwymiarowych - mówi Anna Zalewska (fot.men.gov.pl)

W roku szkolnym 2017/2018 o ponad 7 tys. wzrosła liczba etatów nauczycieli w tzw. godzinach ponadwymiarowych - poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

• W porównaniu z ubiegłym rokiem o ponad 10 tys. wzrosła liczba nauczycieli.

• - Powtarzałam systematycznie, że przy reformie edukacji, przy przekształceniach mamy wszystko policzone i zaplanowane. To nie była formułka wygłaszana na okoliczność uspakajania przede wszystkim nauczycieli - wyjaśniła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

• Minister zapowiedziała też złożenie przez PiS poprawki do projektu ustawy budżetowej na 2018 r. zwiększającej kwotę bazową służącą do wyliczenia tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli.

Minister edukacji przedstawiła w poniedziałek (13 listopada) na konferencji prasowej dane z Systemu Informacji Oświatowej dotyczące liczby uczniów i nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018. Poinformowała, że w porównaniu z ubiegłym rokiem o ponad 10 tys. wzrosła liczba nauczycieli; liczba etatów wzrosła o ponad 17 tys.

We wtorek (14 listopada) w radiowych "Sygnałach Dnia" Zalewska pytana była, skąd się wziął ten wzrost. - Nie wiem, czy państwo pamiętają, ale ja powtarzałam systematycznie, że przy reformie edukacji, przy przekształceniach mamy wszystko policzone i zaplanowane. To nie była formułka wygłaszana na okoliczność uspakajania przede wszystkim nauczycieli, ale naprawdę zostało to zapisane w Prawie Oświatowym i policzone, m.in. w subwencji oświatowej - zaznaczyła.

- W Prawie Oświatowym nie pozwoliliśmy na to, żeby z klas VI łączyć (uczniów) w większe grupy w klasach VII. Czyli jak było sześć klas VI - w gimnazjum byłyby to cztery klasy I - ma być sześć klas VII. Powstały dodatkowe oddziały (klasowe), a dodatkowe oddziały to dodatkowe miejsca pracy. Pojawiają się też dodatkowe przedmioty, np. doradztwo zawodowe w klasie VII - wyjaśniła minister.

- Mamy ponad 17,7 tys. etatów więcej, mamy jeszcze ponad 7 tys. etatów w tzw. godzinach ponadwymiarowych. Tutaj też jest wzrost, na jednego nauczyciela przypada większy wymiar etatu niż przed reformą - podkreśliła minister.

Szefowa MEN dopytywana była, czy wzrost liczby nauczycieli nie jest związany z tym, że będą oni mniej godzin pracy. - Nie. Jest dokładnie odwrotnie - odpowiedziała. Jak mówiła, 17 768 etatów z pensum 18 godzin (tyle godzin w ramach pełnego etatu nauczyciel musi pracować bezpośrednio z uczniami, np. prowadzić lekcje), przekłada się na liczbę nauczycieli. Zalewska przypomniała, że liczba zatrudnionych nauczycieli wzrosła o 11 tys. - To znaczy, że jeden nauczyciel ma więcej niż 18 godzin - powiedziała.

Minister odniosła się też do kwestii sygnalizowanej m.in. przez media problemu z tzw. podwójnym rocznikiem w 2019 r., wówczas do I klas liceów i techników pójdzie pierwszy rocznik uczniów, którzy skończą 8-letnia szkołę podstawową i ostatni rocznik absolwentów gimnazjów.

- Rok 2019 to jest kolejny mit, mówiący o tym, że zadzieją się jakieś kłopoty wynikające z tzw. podwójnego rocznika - powiedziała Zalewska. - Podwójne roczniki, to roczniki sprzed wielu lat (...). Dziś mamy tak duży niż demograficzny, że to rzeczywiście nie są liczby, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaburzyć rekrutacje do klas I - zaznaczyła.

Minister powiedziała także, że "w większości liceów po to właśnie, żeby ich nie zamykać (...) tworzono gimnazja; w związku z tym, w sposób elastyczny wygaszając gimnazja będą miejsca dla licealistów".

- Od stycznia - tak się umówiłam m.in. ze Związkiem Powiatów Polskich - siadamy razem, żeby precyzyjnie szkołę po szkole zaplanować - dodała.

Zalewska mówiła też o zapowiedzianych na przyszły rok podwyżkach dla nauczycieli. - Podwyżka jest zapisana w projekcie ustawy budżetowej, jest ona po pierwszym czytaniu. Tam jest ponad miliard złotych dodatkowych pieniędzy do subwencji oświatowej. Jednocześnie zostanie zgłoszona poprawka przez pana posła Lecha Sprawkę (PiS), która zwiększy kwotę bazową od której liczą się wszystkie podwyżki - poinformowała.

Odniosła się do informacji "Super Expressu", który alarmuje, że brakuje 330 mln zł na podwyżki pensji na pracowników oświaty. Pytana czy tego dotyczy zwiększenie kwoty bazowej, odpowiedziała: - Oczywiście, że tak. Zawsze mnie interesują tego typu wyliczenia, dlatego, że one nie mają pokrycia absolutnie w rzeczywistości - dodała.

W związku z planowanymi podwyżkami w projekcie ustawy budżetowej zapisane są obecnie się dwie kwoty bazowe służące do wyliczenia tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Pierwsza z nich - obowiązująca od 1 stycznia do 31 marca - wynosi 2752 zł 92 gr, czyli tyle samo, ile obowiązująca w tym roku. Druga kwota, która ma obowiązywać od 1 kwietnia, wynosi 2890 zł 57 gr.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA