REKLAMA

Reforma oświaty: Co z podwójnym rocznikiem? Minister Anna Zalewska wyjaśnia

  • Autor: PAP/AT
  • 27 stycznia 2017 12:19
Reforma oświaty: Co z podwójnym rocznikiem? Minister Anna Zalewska wyjaśnia Reforma oświaty: W 2019 r. uczniowie obecnej I klasy gimnazjum i VI klasy szkoły podstawowej będą się ubiegać o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych (Anna Zalewska, fot.men.gov.pl)

• Podwójny rocznik nie jest dużym rocznikiem, szkoły są przygotowane na przyjęcie uczniów - uspokaja minister edukacji Anna Zalewska.
• Chodzi o rocznik, który w 2019 r. będzie się ubiegać o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych: liceum, technikum i szkoły branżowej.
• Mamy policzone absolutnie wszystkie miejsca - podkreśliła minister.

Chodzi o uczniów, którzy, są obecnie w I klasie gimnazjum i VI klasie szkoły podstawowej. W 2019 r. będą oni się ubiegać o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych: liceów, techników i szkół branżowych. Łącznie w obu rocznikach jest ok. 720 tys. uczniów, podczas gdy jeden rocznik to ok. 350 tys. uczniów.

Według szefowej MEN, wprowadzane zmiany nie spowodują, że zabraknie miejsc w szkołach. "W związku z niżem demograficznym ten rocznik podwojony nie jest dużym rocznikiem. Licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły są przygotowane. Mamy policzone absolutnie wszystkie miejsca" - powiedziała w Programie Pierwszym Polskiego Radia Zalewska.

Czytaj też: Anna Zalewska kreśli koniec reformy edukacji

Zapewniła, że roczniki te "absolutnie nie będę pomieszane". Jak mówiła, zostanie przeprowadzona dla nich specjalna rekrutacja. "Rekrutacja tych roczników - po III klasie gimnazjum i po VIII klasie szkoły podstawowej - będzie dedykowana tym rocznikom. I będą klasy dedykowane w szkołach już ponadpodstawowych dla dzieci po VIII klasie i po III klasie gimnazjum" - dodała.

Pytana o to, gdzie się znajdą dzieci, które chodzą obecnie do I klasy gimnazjum, ale nie zdadzą, odpowiedziała: "To będzie już nowa szkoła. To będzie ośmioklasowa szkoła podstawowa, będą mieć świadectwa nowej szkoły".

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się 1 września 2017 r. W miejsce obecnie istniejących typów wprowadzone zostaną stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Taka prawda 2017-01-27 15:25:35
    Rodzice uczniów klas VI i V powinni od razu po wejściu tej "super" reformy złożyć pozew zbiorowy. Dlaczego ich dzieci nie mają mieć równego dostępu do edukacji, który jest zagwarantowany w Konstytucji!!! Szóstoklasiści będą poszkodowani podwójnie, bo nowy ramowy plan nauczania nie przewiduje w ich wypadku wyrównania zaległości związanych z przedmiotami przyrodniczymi, które według nowej ramówki będą wprowadzane od klasy V. Wynika z tego, że te dzieci będą miały 2 lata zaległości, których nikt nie nadrobi. Co gorsze będzie to rocznik tzw."kumulacji", w którym dzieciaki po nowej podstawówce i ostatni rocznik gimnazjów będą starali się o miejsca w liceach. Gimnazjaliści po pełnej edukacji z przedmiotów przyrodniczych, a inni z dwuletnim zaniedbaniem. Rodzice brońcie swoich dzieci, bo jak nie wy to KTO!!!!??????REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA