REKLAMA

Reforma oświaty: Kto ma poinformować nauczyciela o tym, że straci pracę?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl
  • 27 lutego 2017 14:24
Reforma oświaty: Kto ma poinformować nauczyciela o tym, że straci pracę? Do 31 marca samorządy mają obowiązek podjąć uchwały o nowej sieci szkół w związku z likwidacją gimnazjów. (fot. pixabay.com)

• Reforma oświaty zakłada, że do 31 marca samorządy mają obowiązek podjąć uchwały o nowej sieci szkół w związku z likwidacją gimnazjów.

• W przypadkach, gdy samorząd likwiduje gimnazjum i jego zadania przekazuje do szkoły podstawowej, z mocy prawa nauczyciele stają się nauczycielami szkoły podstawowej. Do 15 maja muszą otrzymać stosowny dokument.

Już dziś jednak wiadomo, że część nauczycieli dotkną zwolnienia. Zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę Prawo oświatowe, do 15 maja dyrektorzy wygaszanych gimnazjów muszą wskazać nauczycieli, dla których zabraknie miejsc w przyszłym roku. Poinformują ich o automatycznym przejściu w stan nieczynny od września.

Jednak zdaniem samorządowców, członków Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, nie jest do końca jasne, kto powinien przekazać nauczycielowi informację, że od 1 września przechodzi w stan nieczynny.

– Na jakiej podstawie dzisiejszy dyrektor gimnazjum, skoro 1 września pracodawcą nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny będzie dyrektor szkoły podstawowej, a nie dyrektor gimnazjum? – zastanawiają się głośno samorządowcy.

W ich przekonaniu, sytuacja jest poważna i będziemy mieli z nią do czynienia w większości samorządów gminnych, które przekształcają gimnazjum w szkołę podstawową.

Konieczna będzie prawdopodobnie inicjatywa legislacyjna w tej sprawie, bowiem nadesłana przez ministra edukacji interpretacja przepisów nie satysfakcjonuje samorządów i nie broni ich przed roszczeniami nauczycieli, którzy najpewniej pójdą do sądów pracy, wskazując, że niewłaściwy podmiot pracy przekazał im informacje o tym, że przechodzą w stan nieczynny.

Więcej przeczytasz tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ewa 2017-02-27 19:04:11
    Nauczyciela zwalnia dyrektor szkoły do końca maja. Bez względu na powód - organizacja szkoły czy likwidacja placówki.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA