REKLAMA

Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów: Nowoczesna zarzuca PiS, że dąży do ideologicznej szkoły

 • Autor: GP
 • 19 września 2016 08:31
Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów: Nowoczesna zarzuca PiS, że dąży do ideologicznej szkoły Poseł Nowoczesnej ostrzega przed nowymi podręcznikami, które proponuje MEN. (fot.:twitter.com/Nowoczesna)

• Piątkowa (16 września) prezentacja reformy edukacji minister Zalewskiej, doczekała się ona krytyki Nowoczesnej.
• Posłanka Katarzyna Lubnauer broni gimnazjów i prezentuje wyliczenia mówiące o podnoszeniu się pozycji polskich dzieci w światowych rankingach nauczania w gimnazjum.
• Lubnauer podejrzewa, że reforma oświaty pociągnie daleko idące skutki - zmianę 
podręczników, co przełoży się na nową linię edukacyjną, zgodną z wizją ideologiczną PiS.

Reforma edukacji, którą w piątek (16 września) przedstawiła minister edukacji Anna Zalewska, była tematem komentarza Katarzyny Lubnauer. Poseł Nowoczesnej - zastępca przewodniczącego sejmowej komisji edukacji, podkreślała, że badania edukacyjne przeprowadzane w ostatnich latach przeczą argumentom MEN.

- Skok jakości edukacji zanotowany w latach 2003, 2006 i kolejnych latach, czy ostatnie wyniki z 2012 roku pokazują, że gimnazja w Polsce się sprawdziły - mówiła w rozmowie w TOK FM Lubnauer, w poniedziałek (19 września). - Minister Zalewska nie podała badań, czy opinii ekspertów, które by pokazywały co innego.Poziom edukacyjny piętnastolatków nie wynika z istnienia gimnazjów - dodała.

Zapytana o przytoczoną w piątek argumentację rektorów szkół wyższych, też wyraziła sceptycyzm. Rektorzy uczelni przekonują, że poziom edukacyjny kandydatów na studia pozostawia wiele do życzenia.

- Jestem pracownikiem uczelni - referowała osobiste spojrzenie na ten temat poseł Nowoczesnej.   (Obecnie poseł nie wykłada, jest na urlopie w związku ze sprawowaniem mandatu posła- przyp. red.). - Mamy tu problem z masowością edukacji. Uczelnie mają programy i są przygotowane do kształcenia, jak robiły to 20 lat temu. Od tego czasu jednak poszerzyło się grono studiujących, co wymusiło zmniejszenie jakości kształcenia - kontynuowała.

W ocenie Katarzyny Lubnauer poziom studiujących nie jest uzależniony od konstrukcji szkolnictwa podstawowego.

Czytaj: PO chce odwołania minister Zalewskiej za wizję edukacji

Poseł odniosła się też w radiowej rozmowie do obaw rodziców i zainteresowanych tematem, którzy przypisują trudności z pracą z młodym człowiekiem właśnie gimnazjom.

Gimnazjum ma złą prasę?

- Często rodzice zrzucają swoje problemy z wychowaniem na gimnazja - mówiła pytana. - Nowoczesna pokusiła się o przeprowadzenie ankiet wśród rodziców. Z nich wynika, że owszem, większość rodziców nie chce gimnazjów. Ale, z drugiej strony rodzice boją się jak dzieci od 7 do 15 roku życia będą radzić sobie w jednej szkole. 70 proc. pytanych (ankieta zebrała odpowiedzi około 2000 respondentów - red.) boi się zmiany i widzi w niej pogorszenie jakości polskiej edukacji - komentowała Lubnauer.

W ocenie Nowoczesnej społeczeństwo ma wypaczony obraz gimnazjów, a minister nie pokazała realnej i udokumentowanej argumentacji na rzecz zmian w systemie edukacji. - Warto by było uzasadnić dlaczego reforma jest dobra, a minister tego nie zrobiła - mówiła wiceszefowa komisji edukacji w Sejmie.

Do końca listopada mają powstać programy

Poseł Nowoczesnej ocenia, że w całym "teatrze wokół edukacji" chodzi o coś innego.

- Myślę, że reforma ma zmienić podręczniki - powiedziała poseł. PiS chce do końca listopada przedstawić nową literaturę edukacyjną. - Boję się jaka będzie to lista - dodawała Lubnauer.

Poseł obawia się, że w 2016 roku zacznie się proces indoktrynacji i ideologizacji polskiej szkoły, w której np. wzrośnie znaczenie historii, uczonej na "modłę PiS". Polityk obawia się np. tematu Żołnierzy Wyklętych. Lubnauer podkreśliła, że o ile są wśród tych postaci godne pochwały osoby, część działała tak, że trudno nie dopatrzeć się wśród ich czynów ludobójstwa.

- Szkoła stanie się ideologiczna - kończyła Lubnauer.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Sylwia 2016-09-26 12:56:24
  Do rodzic: CO ZA IDIOTA MOŻE TAK PISAĆ!???? ...Jak PO wprowadzało dżender likwidowało historię i pozbawiało dzieciństwa dzieci itd. !!! To był "przemyślane i dobre"!????
 • pani_w_okularach 2016-09-20 10:38:23
  w Nowoczesnej siedzą same egzaltowane lale i chciałyby z naszych dzieci zrobić europrzygłupów
 • Natalia 2016-09-19 21:34:56
  Marksiści zarzucają Polakom ideologizowanie szkoły, nieźle...
 • Ojciec 2016-09-19 16:47:26
  Ideologiczna szkoła to usuwanie historii własnego narodu z listy przedmiotów, wprowadzanie lewicowych aktywistów na obowiązkowe dla uczniów zajęcia! Ideologiczna szkoła to ZNP biorące udział w marszach Kodu i LGBT! Ideologiczna szkoła to wprowadzanie do programu już od najmłodszych lat marksistowskich ideologii!
 • rodzic 2016-09-19 16:14:29
  My rodzice jesteśmy za reformą szkolnictwa, ale dokładnie przygotowaną. Wielka improwizacja nie jest w szkole potrzebna!
 • prorok 2016-09-19 14:53:10
  Szefem (dyrektorem) w zreformowanych szkołach przyszłości będzie proboszcz parafii lub wyższy rangą hierarcha kościelny. Najważniejszym przedmiotem będzie religia i nowo napisana przez PiS historia. Najważniejsze wartości to chrześcijańskie i umiejętność liczenia w zakresie niezbędnym do "płacenia" na tacę. Polska stanie się krajem wyznaniowym gorszym od islamistów.
 • moje dzieci 2016-09-19 09:46:14
  Laubner a dzieci, nasze dzieci, nie jej dzieci Bez komentarzaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA