REKLAMA

Reforma oświaty: Rzecznik Praw Dziecka pisze krytycznie do MEN

  • Autor: GP
  • 06 października 2016 15:33
Reforma oświaty: Rzecznik Praw Dziecka pisze krytycznie do MEN Michalak: Uprzednia tak daleko idąca przebudowa systemu edukacji miała miejsce 17 lat temu. (fot.:youtube.com)

• Pomysły edukacyjne Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) nie są dobrze postrzegane przez Rzecznika Praw Dziecka. Marka Michalaka zastanawia brak analiz propozycji MEN.
• W piśmie Rzecznika Praw Dziecka (RPD) pojawia się też zarzut pośpiechu w przeprowadzaniu nowej zmiany.
• Michalak argumentował, że udało się wiele błędów poprzedniej reformy poprawić.

Marek Michalak wystosował w środę (5 października) pismo do Ministerstwa Edukacji Narodowej. W dokumencie można przeczytać, że RPD nie jest entuzjastycznie nastawiony do podejmowanej przez MEN próby reformy polskiej szkoły. Michalak interesuje się tematem i ma prawo opiniować projekty w konsultacjach społecznych, jeśli dotyczą dzieci.

- Wszelkie zmiany dotyczące ustroju szkolnego powinny być przeprowadzone z niezwykłą rozwagą oraz w tempie umożliwiającym dokonanie pogłębionej analizy skutków proponowanych rozwiązań - pisze RPD. - Z niepokojeniem obserwuję, że działania resortu w tym zakresie nie pozwalają na rzetelną ocenę następstw proponowanych rozwiązań systemowych.

Czytaj: Doceniono pracę polonijnych nauczycieli

Dalej Michalak podkreśla, że propozycje edukacyjne MEN nie były badane, co tym bardziej wzbudza jego ostrożność. Rzecznik zwraca uwagę, że sytuacja edukacji poprawiała się z roku na rok, od ostatniej wielkiej rewolucji w polskiej szkole.

- Uprzednia tak daleko idąca przebudowa systemu edukacji miała miejsce 17 lat temu. Tak jak przy każdej znaczącej zmianie również i wtedy nie udało się uniknąć błędów, które jednak przez te lata były konsekwentnie eliminowane - czytamy w piśmie do MEN. - Gimnazja wypracowały metody pracy z dorastającą młodzieżą. Z raportu PISA (międzynarodowe badanie edukacyjne koordynowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - red.) badającego kompetencje 15-latków wynika, że Polska osiągnęła jedną z najwyższych pozycji na świecie, jeśli chodzi o przyrost liczby uczniów z najlepszymi wynikami edukacyjnymi.

Ministerstwo nie odpowiedziało jeszcze na pismo RPD.

Więcej o reformie edukacji przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • O zgrozo!!! 2016-10-07 16:19:13
    Gdzie ten pan M.M.-rzecznik praw dziecka BYŁ się podziewał jak odbierano Polskim rodzinom dzieci w Niemczech i w Polsce za rządów PO i tylko za to że nie stać ich było na utrzymanie,tak jak i te rodziny których nie było stać na czynsz wyrzucano z mieszkań z dziećmi !!!
  • nilo 2016-10-06 16:21:37
    Episkopat przeciwny tej reformie. Samorządowcy. Nauczyciele gimnazjów. Nauczyciele akademiccy i przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk. ZNP. Ciekawe?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA