REKLAMA

Reforma sądów. PSL ma żal do prezydenta Andrzeja Dudy

  • Autor: GP
  • 22 listopada 2017 10:00
Reforma sądów. PSL ma żal do prezydenta Andrzeja Dudy Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości idą w złym kierunku. (fot.:PSL/twitter.com)

Sejm zaczyna procedowanie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Politykom PSL nie podoba się to, że Andrzej Duda zasięgał opinii tylko w PiS.

• Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że prezydent wycofuje się z dobrego kursu, który obrał wetując latem projekty zgłoszone przez PiS.

• - Potrzebne są zmiany w sądach rejonowych, a nie na wierzchołku całej struktury - krytykuje propozycje leżące w Sejmie polityk PSL.

Stanisław Piotrowicz zapowiada, że projekty będą procedowane szybko.

 

Po zawarciu kompromisu wypracowanego przez Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę, Sejm zajmie się projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS na zaczynającym się dziś posiedzeniu.

Według Władysława Kosiniaka-Kamysza zmiany w wymiarze sprawiedliwości idą w złym kierunku.

- Liczyliśmy, że po dobrej decyzji o wetach, która zapadła latem, zajmiemy się prawdziwą reformą sądownictwa - powiedział na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. - Jesteśmy zawiedzeni.

Przyznaje, że najbardziej zastanowiło go to, iż prezydent ograniczył negocjacje do rozmów z jedną tylko partią, z PiS. A to, jak uważa prezes PSL, jest sprzeczne z zapowiedzią przeprowadzenia rozmów z wszystkimi ugrupowaniami politycznymi. Więcej: prezydent nie zaciągał nawet opinii sędziów.

Czytaj też: Kukiz'15 liczy na weto Andrzeja Dudy

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że 80 proc Polaków zdaje sobie sprawę z trudności, z którymi boryka się wymiar sprawiedliwości. Ale nie zaradzą im zmiany w ustawach prezydenckich, nad którymi rozpoczyna pracę Sejmowa Komisja Sprawiedliwości.

- Potrzebne są zmiany w sądach rejonowych, a nie na wierzchołku całej struktury, w Sądzie Najwyższym - przypomniał stanowisko PSL.

PSL wspiera pierwszą prezes SN

To pewne: PSL nie wyrazi zgody na dokonanie zmian niekonstytucyjnych. Także na skrócenie kadencji pierwszej prezes Sądu Najwyższego.

Zajmującą to stanowisko Małgorzata Gersdorf postrzegana jest przez PiS, jako osoba zaangażowana politycznie. Środowisko prawnicze uważa natomiast, że jej publiczne wystąpienia wynikają z dobrze rozumianej troski o stan państwa prawa.

Lider PSL zapewnił, że w czasie prac sejmowych nad nowymi zasadami działania SN i KRS jego stronnictwo podejmie próbę poprawienia propozycji prezydenta. Zapowiedział zgłoszenie szeregu poprawek w trakcie prac Komisji Sprawiedliwości.

Czytaj też: Opozycyjna partia chce informacji premier ws. Marszu Niepodległości

Piotrowicz: prezydenckie propozycje pozostaną

Kompromis zawarty między PiS a Pałacem Prezydenckim skomentował poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący Komisji Sprawiedliwości. Zapewnił, że istota propozycji prezydenta nie powinna ulec drastycznej zmianie.

- Zależy nam na tym, aby zmiany w SN i KRS zostały uchwalone jak najszybciej - zaznaczył.

Zaplanowano trzy posiedzenia Sejmu do końca roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA