REKLAMA

Reforma sądów. Ziobro: wszystkie uwagi prezydenta zostały uwzględnione

  • Autor: PAP/MIW
  • 02 listopada 2017 21:14
Reforma sądów. Ziobro: wszystkie uwagi prezydenta zostały uwzględnione Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot. www.premier.gov.pl)

Ostateczne rozwiązanie dotyczące treści ustawy o KRS musi dawać możliwość realnej zmiany w sądownictwie - uważa minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Minister przyznał, że był zaskoczony wetem prezydenta wobec ustawy o KRS.

• Minister w czwartek w TVP powiedział, że trzyma kciuki za to, by rozmowy między prezydentem Andrzejem Dudą a prezesem Jarosławem Kaczyńskim "zakończyły się dobrze dla polskiego sądownictwa, obywateli i Polski". Zaznaczył, że nie uczestniczy w tych rozmowach.

• Zdaniem ministra wszystkie uwagi prezydenta zgłoszone po zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli chodzi o jego rolę w Sądzie Najwyższym, zostały uwzględnione.

• Ziobro dodał, że zaskoczyło go prezydenckie weto do ustawy o KRS.

- Z panem prezydentem umówiłem się co do ustawy o KRS. Pan prezydent podczas rozmów, które wówczas były prowadzone, zapewnił mnie, że tamtą ustawę podpisze - podkreślił.

- To weto w tym sensie bardzo mnie zaskoczyło - dodał minister.

Jak podkreślił, wierzy, iż prezydent ma wiedzę jaką wagę w systemie ma KRS oraz że Rada odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o możliwość reformy polskiego sądownictwa. Zadeklarował też, że wierzy w dobrą wolę prezydenta.

- Ufam, że mądrość i odpowiedzialność za państwo zwycięży - powiedział Ziobro.

- Musimy się zgadzać na takie rozwiązanie, które sprawi, że będziemy mogli brać odpowiedzialność za całą reformę - podkreślił minister sprawiedliwości.

- Bo jeśli ostatecznie na stole znalazłyby się takie propozycje, które spowodują, że nie będziemy mieli realnego wpływu na zmiany w polskim sądownictwie, no to też nie możemy brać za te zmiany odpowiedzialności - stwierdził.

Po czterech spotkaniach prezydenta Andrzej Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, rozmowy o prezydenckich projektach zeszły na "poziom ekspercki". Ostatnia rozmowa, do której doszło 20 października, dotyczyła poprawek zaproponowanych przez PiS do prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS. Prezydent, który ma zastrzeżenia do części z nich, przekazał wówczas liderowi Prawa i Sprawiedliwości na piśmie swoje uwagi.

W piątek szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS) spotka się wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą ws. prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN. Obaj spotkali się już wcześniej w tej sprawie - we wtorek.

Prezydencki minister Andrzej Dera nie wykluczył w czwartek, że być może dojdzie jeszcze do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim ws. projektów ustaw o KRS i SN. Jak mówił, byłoby to ostatnie, "zatwierdzające" spotkanie w tej kwestii. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madera 2017-11-03 08:38:23
    Co do przewlekłości orzeczeń w Sądzie ma KRS ?! Czemu okłamujecie społeczeństwo Żydzi, KRS I SĄD NAJWYŻSZY JEST WAM POTRZEBNY DO ZAGARNIĘCIA WŁADZY ABSOLUTNEJ W POLSCE !!! Żyd Kalstein dalej prowadzi politykę swojego brata ZDRAJCY POLSKI ! Ziobro jako Minister doskonale wie,że likwidując Kolegia zatkaliście , Sądy mandatami i pyskówkami z magla ! Lichwa Wam służy do Sądów, e-Sądów, prowadzonych przez głupców, urzędasów bez znajomości prawa....orzekają pajace takie, jakie mieli być wciśnięci do Sądów obecnie ! I wy chcecie rządzić Warszawą , Krakowem Polską ......wypieprzać do Israela tam sobie burdel róbcie i złodziejstwo !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA